Charles Constantine

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Charles Constantine (ur. 13 listopada 1846, zm. 5 maja 1912) – oficer kanadyjskiej milicji Północno-Zachodniej Policji Konnej.

Constatine urodził się w Yorshire w Anglii i jako dziecko, wraz z rodzicami, wyemigrował do Dolnej Kanady w końcu dekady lat czterdziestych XIX wieku. Od wczesnej młodości zdradzał zainteresowanie służbą wojskową i wraz z uzyskaniem pełnoletności wstąpił w szeregi lokalnej milicji. W 1870 pod generałem Woolseleyem, będąc częścią batalionu strzelców, wziął udział w ekspedycji pacyfikującej rebelię nad Rzeką Czerwoną. W 1873 po założeniu rodziny porzucił służbę wojskową i został deputowanym szeryfa Manitoby, a w 1880 awansował na prowincjonalnego komendanta policji. Odpowiedzialny był także za wydawanie i kontrole koncesji. W 1885 w związku z rebelią północno-zachodnią na krótko wrócił do służby czynnej w oddziale lekkiej piechoty z Winnipegu. Rok później był jednym z pierwszych, którzy zgłosili akces do nowo tworzonej Północno-Zachodniej Policji Konnej. 26 lipca rozpoczął służbę w randze inspektora. Początkowo został przydzielony do Regina Depot. W 1894 Constantine został wysłany na rekonesans do Dystryktu Yukonu. Opierając się na swej intuicji przewidział wybuch gorączki złota, która wybuchła niedługo potem i znana jest jaka gorączka złota w Klondike. Władze, opierając się na raporcie Constantina, wysłały do Yukonu 20 osobowy oddział policji pod jego dowództwem. Wkrótce potem oddział został wzmocniony do 50 osób i otrzymał nowego komendanta w osobie Samuela Steele.

W 1897 dostał awans na superintendenta i opuścił Yukon. Został kolejno komendantem fortów Moosomin i Regina (Dystrykt Saskatchewan) oraz Fort Saskatchewan (Dystrykt Alberta). W 1902 został wysłany z tajną misją na Daleką Północ, by przeprowadzić dochodzenie w sprawie praktyk amerykańskich wielorybników dokonujących połowów na wodach, do których roszczenia składała Kanada. Otwarło to epokę obecności kanadyjskiej administracji na terenach arktycznych i podarktycznych. W czasie jego pionierskiej podróży, w której towarzyszył mu Francis Joseph Fitzgerald, utworzono kilka placówek, między innymi Fort McPherson i Fort Herschel na Wyspa Herschel. Ustanowienie, na początek wyłącznie policyjnej administracji, pozwoliło pobierać odpowiednie opłaty za korzystanie z kanadyjskich akwenów i zasobów. W 1905 Constantina czekał kolejny awans. Został komendantem całej nowo utworzonej dywizji obejmującej Dystrykt Athabasca. W tym czasie, swoim zwyczajem, podjął kolejne nietypowe wyzwanie. Było nim wytyczenie szlaku i budowa szlaku komunikacyjnego z Fortu St. John w Kolumbii Brytyjskiej do jeziora Telesin w Yukonie, który miał być drogą prowadzącą w całości przez terytoria Kanady. Wraz z normalizacją stosunków pomiędzy Kanadą a Stanami Zjednoczonymi, budowę szlaku zarzucono, mimo że prace nad nim były mocno zaawansowane.

Constantine zmarł w 1912 w związku z komplikacjami po bakteryjnym zapaleniu jelit.