Charles Gordon-Lennox (5. książę Richmond)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Książę Richmond i Lennox

Charles Gordon-Lennox, 5. książę Richmond i Lennox KG (ur. 3 sierpnia 1791 w Richmond House w Londynie, zm. 21 października 1860 w Portland Place w Londynie), brytyjski arystokrata, polityk i wojskowy, minister w rządzie lorda Greya.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był najstarszym synem Charlesa Lennoxa, 4. książę Richmond, i lady Charlotte Gordon, córki 4. księcia Gordon. Od 1806 r. nosił tytuł grzecznościowy "hrabiego Marchii".

Służył w sztabie Wellingtona podczas kampanii na Półwyspie Iberyjskim. W bitwie pod Waterloo był adiutantem księcia Oranii. W tym samym czasie był członkiem Izby Gmin z okręgu Chichester (od 1812 r.). W 1818 r. wraz z resztą rodziny towarzyszył ojcu, który został gubernatorem generalnym Brytyjskiej Ameryki Północnej. Po śmierci ojca w 1819 r. został 5. księciem Richmond i Lennox oraz zasiadł w Izbie Lordów.

Książę Richmond należał do stronnictwa torysowskich ultrasów. Sprzeciwiał się ustawom równouprawniającym katolików, później był przeciwnikiem wprowadzania wolnego handlu przez rząd Roberta Peela. W latach 1830-1834, z powodu konfliktu z księciem Wellington, Richmond i jego stronnicy popierali wigowski gabinet Greya. Richmond pełnił w nim funkcję poczmistrza generalnego. W 1829 r. został kawalerem Orderu Podwiązki.

W 1836 r., po śmierci swojego wuja, 5. księcia Gordon, odziedziczył wszystkie ziemie rodziny Gordonów i przybrał nazwisko Gordon-Lennox. Był również członkiem loży masońskiej.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

10 kwietnia 1817 r. w Westministerze, poślubił lady Caroline Paget (6 czerwca 1796 - 12 marca 1874), córkę Henry'ego Pageta, 1. markiza Anglesey, i lady Caroline Villiers, córki 4. hrabiego Jersey. Charles i Caroline mieli razem pięciu synów i trzy córki:

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


Poprzednik
Charles Lennox, 4. książę Richmond
Blason Gordon-Lennox.svg Książę Richmond
Książę Lennox

1819-1860
Blason Gordon-Lennox.svg Następca
Charles Gordon-Lennox, 6. książę Richmond