Charles Ives

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Charles Ives
ilustracja
Imię i nazwisko

Charles Edward Ives

Data i miejsce urodzenia

20 października 1874
Danbury

Pochodzenie

amerykańskie

Data i miejsce śmierci

19 maja 1954
Nowy Jork

Gatunki

muzyka poważna

Zawód

kompozytor

Strona internetowa

Charles Edward Ives (ur. 20 października 1874 w Danbury, zm. 19 maja 1954 w Nowym Jorku) – amerykański kompozytor.

Tworzył pod koniec XIX i na początku XX wieku. Przez całe swe twórcze życie łączył komponowanie z pracą w firmie ubezpieczeniowej. Do jego najwybitniejszych dzieł należą cztery symfonie. Uważa się, że Ives wyprzedził eksperymenty Strawinskiego, Debussy’ego, Schönberga, Berga i Weberna.

Życie i twórczość[edytuj | edytuj kod]

Charles Ives był znany z fotograficznej pamięci – zapamiętywał wszystko, co usłyszał. W dzieciństwie był świadkiem spotkania się dwóch orkiestr marszowych, które grały różną muzykę. Wywarło to na nim wielkie wrażenie i odcisnęło piętno na jego późniejszych kompozycjach.

Ives pracował w dzień jako agent ubezpieczeniowy, później zaś jako współwłaściciel firmy ubezpieczeniowej, a nocami pisał swe utwory. Łączył ze sobą: atonalność, politonalność, dysonanse, ćwierćtony i asymetryczne rytmy. Zaprzestał komponowania w wieku pięćdziesięciu paru lat – powody tej niemocy artystycznej są nieznane. Do najwybitniejszych dzieł Ivesa należą jego cztery symfonie.

W 1946 roku Lou Harrison – miłośnik twórczości Ivesa – poprowadził premierowe wykonanie jego III Symfonii. Rok później kompozycja ta zdobyła Muzyczną Nagrodę Pulitzera. Ives zrezygnował z tych pieniędzy, przekazując ich połowę Harrisonowi. Kompozytor skomentował to słowami: „Nagrody są dla dzieci – ja jestem dorosły”.

Muzyka Ivesa zaczęła zyskiwać sobie prawdziwą popularność dopiero po jego śmierci. Jego najważniejszą kompozycją jest prawdopodobnie IV Symfonia. Ponieważ wymaga ona użycia bardzo dużych środków, pierwsze jej wykonanie miało miejsce dopiero w 1965 roku – niemal pół wieku po jej powstaniu i ponad dekadę po śmierci kompozytora.

Ważniejsze kompozycje[edytuj | edytuj kod]

Podstawowa dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Charles Ives, Eseje przed Sonatą, tłum. P. Graff, [w:] Res facta nr 5, Kraków, PWM, 1971, s. 56-95.
  • Henry i Sidney Cowell, Ives, przekład zbiorowy, Kraków, PWM, 1982.
  • Charles Ives. allmusic.com. [dostęp 2012-06-10]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]