Charles Miller

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Charles William Miller
Ilustracja
Pełne imię i nazwisko

Charles Miller

Data i miejsce urodzenia

24 listopada 1874
São Paulo

Data i miejsce śmierci

30 czerwca 1953
São Paulo

Pozycja

napastnik

Kariera seniorska
Lata Klub Wyst. Gole
Corinthians F.C.
St. Mary
1894–1910 São Paulo AC
Kariera reprezentacyjna
Lata Reprezentacja Wyst. Gole
1906  Brazylia nieof. 1 (0)
Kariera trenerska
Lata Drużyna
1906 Brazylia nieof.

Charles William Miller (ur. 24 listopada 1874 w São Paulo, zm. 30 czerwca 1953 tamże) – brazylijski piłkarz, trener i sędzia pochodzenia angielsko-szkockiego, pierwszy selekcjoner nieoficjalnej reprezentacji Brazylii, nazywany ojcem brazylijskiego futbolu. W czasie kariery piłkarskiej występował na pozycji napastnika.

Wczesne życie[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w São Paulo. Jego rodzicami byli John Miller, szkocki inżynier kolejowy i Brazylijka angielskiego pochodzenia Carlota Fox.

W 1884 roku został wysłany do Banister Court, szkoły prywatnej w Southampton w Anglii. W Southampton nauczył się grać w piłkę nożną i krykiet. Podczas nauki w szkole grał zarówno dla jak i przeciw znanym klubom piłkarskim Corinthians F.C. i St. Mary. Również zagrał jeden mecz w krykietowym klubie Marylebone Cricket Club przeciwko Hampshire.

Powrót do Brazylii[edytuj | edytuj kod]

Miller powrócił do Brazylii w 1894 roku, przywożąc ze sobą dwie piłki nożne oraz książkę z zasadami gry w piłkę nożną. Miller walnie przyczynił się do założenia zespołu piłkarskiego São Paulo Athletic Club (SPAC) i Liga Paulista de Foot-Ball, pierwszej ligi piłkarskiej w Brazylii, założonej 14 grudnia 1901. Z Millerem w składzie SPAC wygrało pierwsze trzy mistrzostwa w 1902, 1903 i 1904 roku. Miller z 10 bramkami został królem strzelców premierowych rozgrywek. Sukces ten powtórzył w 1904, strzelając 9 bramek. Wcześniej 15 kwietnia 1895 uczestniczył w pierwszym meczu piłkarskim w Brazylii pomiędzy pracownikami Kompanii Kolejowej São Paulo a pracownikami Kompanii Gazowej.

W 1906 roku, Miller wystąpił jako bramkarz i uczestniczył w największej porażce SPAC, 1-9 z Sport Club Internacional São Paulo (nie mylić z Sport Club Internacional z Porto Alegre).

Niektóre źródła sugerują, że Miller był pierwszym prezydentem SC Corinthians Paulista.

Kariera reprezentacyjna[edytuj | edytuj kod]

31 lipca 1906 nieoficjalna reprezentacja Brazylii, składająca się z piłkarzy z São Paulo, rozegrała spotkanie z All-White South African Team, przegrywając 0-6. Miller pełnił w tym meczu rolę grającego selekcjonera Brazylii.

Życie osobiste[edytuj | edytuj kod]

Miller pracował Kompanii Kolejowej São Paulo oraz jako przedstawiciel Royal Mail. W 1904 roku został Wicekonsulem Wielkiej Brytanii w Brazylii. W styczniu 1906, wziął ślub ze znaną pianistką Antoniettą Rudge. Związek ten doczekał się dwojga dzieci, Carlosa (1907) i Heleny (1909). Pod koniec lat 20. para rozwiodła się.

W 1939 roku po raz ostatni powrócił do Anglii. Podczas tego pobytu został niemal zabity w zamachu IRA.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]