Charles Poletti

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Charles Poletti
Charles Poletti.jpg
Data i miejsce urodzenia 2 lipca 1903
Barre (Vermont)
Data i miejsce śmierci 8 sierpnia 2002
Elizabethtown
Gubernator stanu Nowy Jork
Okres od 3 grudnia 1942
do 31 grudnia 1942
Przynależność polityczna Partia Demokratyczna
Poprzednik Herbert Lehman
Następca Thomas Dewey
Charles Poletti Signature.svg

Charles Poletti (ur. 2 lipca 1903, zm. 8 sierpnia 2002) – amerykański polityk, działacz Partii Demokratycznej, który pełnił, na przełomie 1942 i 1943 roku, funkcję gubernatora stanu Nowy Jork, jako pierwszy w historii USA szef stanowej władzy wykonawczej pochodzenia włoskiego. Potem, pod sam koniec II wojny światowej, służył w US Army, gdzie dosłużył się stopnia pułkownika (był oficerem ds. cywilnych we Włoszech).

Obowiązki gubernatora pełnił przez 29 dni pop rezygnacji dotychczas zajmującego to stanowisko Herberta H. Lehmana. Jego następcą został, po upływie reszty kadencji, Thomas Dewey. Przed objęciem steru rządów w stanie pełnił funkcję wicegubernatora (ang. Lieutenant Governor) (1939-1942). Jego z kolei wicegubernatorem był Thomas W. Wallace. W późniejszym okresie bez powodzenia ubiegał się ponownie o urząd wicegubernatora. Ale za to zasiadał w stanowym Sądzie Najwyższym.

Zmarł w wieku 99 lat i był wtedy najwcześniej służącym byłym amerykańskim gubernatorem. Po jego śmierci, zgodnie z protokołem Nowego Jorku, opuszczono na 31 dni flagi do połowy masztów, jak to czyni się po zgonie gubernatorów.

The Charles Poletti Power Project (przemianowany w roku 1982 na jego cześć) mieści się w Astorii (Queens).


Poprzednik
Herbert H. Lehman
Gubernator stanu Nowy Jork
1942-1943
Następca
Thomas Dewey
Poprzednik
Harold E. Stassen
Najwcześniej służący były gubernator w USA
2001-2002
Następca
Strom Thurmond