Charles Schulz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Charles Schulz
Sparky
Ilustracja
Charles Schulz w 1956
Imię i nazwisko

Charles Monroe Schulz

Data i miejsce urodzenia

26 listopada 1922
Minneapolis

Data i miejsce śmierci

12 lutego 2000
Santa Rosa

Dziedzina sztuki

komiks

Ważne dzieła

Fistaszki

podpis
Odznaczenia
Złoty Medal Kongresu
Strona internetowa

Charles Monroe Schulz (ur. 26 listopada 1922 w Minneapolis, zm. 12 lutego 2000 w Santa Rosa[1]) – amerykański twórca komiksów, znany głównie jako autor serii Fistaszki.

Urodził się w Minneapolis w stanie Minnesota, dorastał zaś w St. Paul. Był jedynym dzieckiem Carla Schulza (Niemca z pochodzenia) i Deny Halverson (Norweżki)[2].

Po śmierci matki w lutym 1943 roku Schulz zaciągnął się do US Army i został wysłany do Fort Campbell w stanie Kentucky. Dwa lata później został wysłany do Francji, gdzie dotarł 18 lutego 1945. Jego jednostka spędziła swój pierwszy miesiąc na ćwiczeniach, rysownik spotkał się z walkami dopiero pod sam koniec wojny.

Pierwsze historyjki Schulza, Li'l Folks, były publikowane w latach 1947–1950 przez St. Paul Pioneer Press, tam również po raz pierwszy pojawiła się postać Charliego Browna, a także pies łudząco podobny do Snoopy’ego. Fistaszki zaczęły ukazywać się 2 października 1950 roku i wkrótce stały się jednym z najpopularniejszych komiksów wszech czasów[3]. W latach 1957–1959 rysownik podjął się tworzenia komiksu zajmującego się tematyką sportową It's Only a Game, porzucił jednak ten projekt na rzecz odnoszących sukcesy Fistaszków.

W 1969 roku Schulz przeniósł się do miejscowości Santa Rosa w Kalifornii, gdzie żył i pracował aż do śmierci.

Otrzymał Złoty Medal Kongresu, który 7 lipca 2001 roku odebrała wdowa po twórcy komiksów[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]