Charles Voysey

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Charles Francis Annesley Voysey (ur. w 1857, zm. w 1941 w Winchester) - angielski architekt, tworzący w stylu secesji, związany z Arts & Crafts. W późniejszej działalności architektonicznej stał się przedstawicielem ruchu odrodzenia tradycyjnej, angielskiej architektury, zwanego "domestic revival".

Wzniosł kilka budynków, nawiązujących do tradycyjnych angielskich domów, zwanych "cottage", np. własną pracownię przy St Dunstain's Road w londyńskiej dzielnicy West Kensington w 1891 roku oraz dom dla kanonika L. Grane' a w Schackleford, w hrabstwie Surrey w 1897 roku.

Jego domy, jako jedne z pierwszych, zostały otynkowane na biało, a proste, geometryczne formy elewacji, staną się charakterystyczną cechą późniejszego budownictwa mieszkalnego Anglii[1]. Oprócz budynków projektował także tkaniny i meble.

Przypisy

  1. Nikolaus Bernhard Leon Pevsner, Pionerzy współczesności: od Williama Morrisa do Waltera Gropiusa, WAiF, Warszawa 1978, s. 155

Bibliografia[edytuj]

  • M. Wallis, 1974: Secesja. Wydanie II. Wydawnictwo Arkady, Warszawa.
  • Nikolaus Bernhard Leon Pevsner, Pionierzy współczesności: od Williama Morrisa do Waltera Gropiusa, WAiF, Warszawa 1978