Charles van Doren

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Charles Van Doren (pierwszy z prawej strony)

Charles Lincoln Van Doren (ur. 12 lutego 1926, Nowy Jork) – amerykański intelektualista, pisarz i wydawca. Syn zdobywcy Nagrody Pulitzera, poety, krytyka literackiego i pisarza Marka Van Dorena i znanej pisarki, Doroty Van Doren.

Niezwykle wszechstronnie wykształcony: zdobył bakalaureat (licencjat) z dziedziny sztuki w St. John's College w Annapolis (stan Maryland), magisterium z astrofizyki i doktorat z anglistyki (obydwa stopnie w Columbia University).

"Bohater" słynnego światowego skandalu, związanego z „ustawianymi” przez producentów zwycięstwami w teleturniejach w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku (okazało się, że zdobył ogromne pieniądze wygrywając teleturnieje, do których znał z góry odpowiedzi). Skandal ten stał się tematem głośnego filmu Roberta RedfordaQuiz Show” (1994) i spowodował upadek Van Dorena, który utracił posadę profesorską w Columbia University i wydawało się, że na tym zakończy swą obecność w życiu publicznym. Tak się jednak nie stało. Van Doren został redaktorem książkowym (Praeger Books), następnie redagował hasła w Encyclopædia Britannica, potem zaś zdobył reputację jako dobry pisarz popularnonaukowy (początkowo publikował pod pseudonimami, potem wrócił do właściwego nazwiska). Jego najlepszą książką jest wydana również po polsku Historia Wiedzy.

Obecnie jest profesorem (tzw. adjoint professor) na Uniwersytecie Connecticut.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]