Charlie Utter

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Charlie Utter
Ilustracja
Steve i Charlie Utterowie przy pierwszym grobie Dzikiego Billa Hickoka
Data i miejsce urodzenia 1838
Niagara Falls
Data śmierci po roku 1912
Zawód traper, poszukiwacz złota, przewodnik

Charles H. Utter (inaczej Colorado Charlie), (ur. koło Niagara Falls w stanie Nowy Jork w roku 1838 – zm. po roku 1912) był jedną z czołowych postaci amerykańskiego Dzikiego Zachodu, najlepiej znany jako przyjaciel i towarzysz Dzikiego Billa Hickoka.

Młodość[edytuj | edytuj kod]

Utter dorastał w stanie Illinois, następnie ruszył na zachód w poszukiwaniu majątku. Był kolejno traperem, zwiadowcą i poszukiwaczem złota w stanie Kolorado w latach sześćdziesiątych XIX wieku. Na początku roku 1876, Utter i jego brat Steve postanowili dołączyć do poszukiwaczy złota, hazardzistów i prostytutek, ciągnących z Kolorado ku dzikiemu miastu Deadwood na Terytoriach Indiańskich. W Cheyenne, Wyoming Dziki Bill Hickok dołączył do wozów Uttera, a w Fort Laramie, Wyoming dołączyła do nich Calamity Jane. Wozy przybyły do Deadwood w lipcu 1876 roku, a Utter wkrótce stworzył wielce dochodowe ekspresowe połączenie pocztowe z Cheyenne, pobierając opłatę w wysokości 25 centów za dostarczenie listu, przy czym jednorazowo przewoził do 2000 listów w każdą stronę.

Po śmierci Hickoka[edytuj | edytuj kod]

Utter od jakiegoś czasu przyjaźnił się z Hickokiem i nieustannie pilnował, by alkohol i hazard nie doprowadziły przyjaciela do fatalnego dlań końca. Tak się złożyło, że 2 sierpnia, gdy Hickok został zastrzelony podczas gry w karty przez Jacka McCalla, nie było go w mieście. Utter po powrocie zabrał ciało Hickoka z kostnicy, a w lokalnej gazecie „Black Hills Pioneer” zamieścił następujący anons:

„Zmarł w Deadwood, Black Hills, 2 sierpnia 1876, w wyniku strzału z pistoletu, J. B. Hickok (Wild Bill) pochodzący z Cheyenne, Wyoming. Uroczystości żałobne odbędą się w obozie Charliego Uttera, w czwartek po południu, 3 sierpnia 1876, o 3 po południu. Prosimy wszystkich o przybycie”.

Żałobników przybyło bardzo wielu; Utter pochował Hickoka na miejscowym cmentarzu, a nad grobem umieścił drewniany nagrobek z napisem:

"Dziki Bill, J. B. Hickok, zabity przez mordercę Jacka McCalla w Deadwood, Black Hills, 2 sierpnia 1876. Kolego, spotkamy się znów na wiecznych łowach, by się już więcej nie rozłączyć. Żegnaj. Colorado Charlie, C. H. Utter”.

Utter wyjechał do Kolorado, ale wrócił w roku 1878 by przenieść resztki Hickoka, na prośbę Calamity Jane, do nowego grobu na cmentarzu Mount Moriah.

Dalsze dzieje[edytuj | edytuj kod]

W lutym tegoż roku Utter nabył „Eaves Saloon” w Gayville, ale nie wiodło mu się. Został oskarżony o sprzedawanie alkoholu bez licencji, jak również o prowadzenie niezgodnie z przepisami lokalu tanecznego. Wrócił więc do Deadwood, ale wkrótce potem (26 września 1879) wybuchł tam wielki pożar, który pochłonął większość zabudowań i zmusił do opuszczenia Deadwood wielu dotychczasowych mieszkańców. W związku z tym, że Deadwood przestało już być kresową osadą, gdzie fortuny dawało się budować (i odbudowywać) z niczego, nowo zubożeni górnicy ruszyli szukać szczęścia gdzie indziej, a Utter wraz z nimi: najpierw w lutym 1880 do Leadville w stanie Kolorado, następnie do Durango, aż w końcu do Socorro w Nowym Meksyku, gdzie otworzył saloon. Dalszych jego losów nie znamy.

Osobowość[edytuj | edytuj kod]

Utter miał niewiele ponad 165 cm wzrostu. Bardzo dbał o swój wygląd, co w tym miejscu i w tych czasach było czymś niezwykłym. Miał długie, falujące, zawsze dobrze ułożone blond włosy i wąsy, nosił ręcznie szyte, ozdobione frędzlami skórzane kurtki, dobre gatunkowo lniane koszule, na nogach wyszywane paciorkami mokasyny, a jego pas zdobiła wielka, srebrna klamra. Po bokach zwieszały się dwa rewolwery Colta wykładane złotem, srebrem i macicą perłową. Do jego namiotu nikt, nawet Hickok, nie miał wstępu, narażając się w przeciwnym wypadku na strzał; spał w pościeli najlepszej jakości, sprowadzanej specjalnie dla niego z Kalifornii. Zawsze woził ze sobą lustro, grzebienie, nożyczki, a co najbardziej zadziwiające – codziennie brał kąpiel.

Utter został sportretowany w serialu telewizyjnym HBO Deadwood. Odtwarzał go aktor Dayton Callie.