Charlie i fabryka czekolady

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy powieści Roalda Dahla. Zobacz też: artykuł o ekranizacji.
Charlie i fabryka czekolady
Charlie and the Chocolate Factory
Autor Roald Dahl
Tematyka fantasy
Typ utworu powieść
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Wielka Brytania
Język angielski
Data wydania 1964
Wydawca Alfred A. Knopf

Charlie i fabryka czekolady (org. Charlie and the Chocolate Factory) – powieść fantasy Roalda Dahla wydana w 1964 roku w Wielkiej Brytanii. Została dwukrotnie zekranizowana: w 1971 r. pt. Willy Wonka i fabryka czekolady oraz w 2005 r. pt. Charlie i fabryka czekolady.

Fabuła[edytuj]

Głównym bohaterem jest Charlie Bucket, chłopiec, który mieszka wraz z rodziną w małym domku na przedmieściach. Charlie najbardziej ze wszystkiego pragnie czekolady, jednak ze względów finansowych może sobie na nią pozwolić tylko raz w roku. Fabryka Wonki – największa fabryka czekolady na świecie stoi przed jego domem. Jej właścicielem jest Willy Wonka. Pewnego dnia Wonka pisze w gazecie, że udostępni swoją fabrykę pięciorgu dzieciom, które znajdą w czekoladkach Złote Kupony – swego rodzaju bilety do fabryki. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności jeden trafia się Charliemu. Chłopiec nawet nie przypuszcza, co zobaczy w fabryce.

Bohaterowie[edytuj]

  • Charlie Bucket – optymista znajdujący wymyślne sposoby na problemy. Wprost ubóstwia czekoladę i traktuje ją jak złoto, ponieważ ma okazję ją skosztować tylko raz do roku, w swoje urodziny. Ze względu na marną sytuację finansową rodziny. Chodzi on wygłodniały i zaziębiony.
  • Willy Wonka – sympatyczny, lecz nieco stuknięty cukiernik, który zaprasza piątkę dzieci na wycieczkę po swojej fabryce. W swojej fabryce zamiast zwyczajnych słodyczy tworzy prawdziwe cuda np. niekończące się cukierki, gumę o smaku trzech dań obiadowych i czekoladę telewizyjną.
  • Dziadek Joe – dziadek Charliego. Pomimo 96 lat na karku teraz towarzyszy Charliemu w wycieczce jest bardzo sympatyczny .
  • Mrs. Bucket – matka Charliego, z powodu kiepskiej sytuacji finansowej rodziny przyrządza rodzinie dania z chleba z margaryną i kapusty, jedynego pożywienia, na jakie ich stać lecz kocha Charliego.
  • Mr. Bucket – ojciec Charliego. Pracował w fabryce pasty do zębów gdzie nakładał nakrętki do czasu, kiedy nie był potrzebny i został zwolniony. Potem zarabia, zgarniając śnieg z chodnika.
  • Violet Beauregarde – dziewczynka ciągle żująca gumę, próbuje pobić rekord w długości żucia jednego kawałka.
  • Veruca Salt – rozpieszczona dziewczynka, jej tata zajmuje się produkcją orzeszków ziemnych.
  • Augustus Gloop – otyły chłopiec, który uwielbia czekoladę.
  • Mike Teavee – chłopiec non-stop oglądający telewizję.
  • Umpa-Lumpy – małe stworzonka, pracownicy u Wonki. Bardzo lubią piosenki i żarty.