Charlotte Houtermans

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Charlotte Houtermans
Charlotte Riefenstahl
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

24 maja 1899
Bielefeld, Niemcy

Data i miejsce śmierci

6 stycznia 1993
Northfield, Stany Zjednoczone

Zawód, zajęcie

fizyczka

Narodowość

Niemcy

Alma Mater

Uniwersytet w Getyndze

Dzieci

Jan, Giovanna

Charlotte Houtermans z domu Riefenstahl (ur. 24 maja 1899 w Bielefeld, zm. 6 stycznia 1993 w Northfield) – niemiecka fizyczka.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Rozpoczęła studia na Uniwersytecie w Getyndze w 1922 roku, wśród jej nauczycieli można wymienić Maxa Borna, Richarda Couranta, Jamesa Francka, Davida Hilberta, Emme Noether, Roberta Pohla i Carla Rungea. Promotorem jej pracy doktorskiej był Gustav Tammann, uzyskała go w 1927 r.[1], w tym samym roku co Robert Oppenheimer i Fritz Houtermans, z którymi się przyjaźniła.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Riefenstahl wykładała i była asystentką naukową w Vassar Female College.

W 1930 Riefenstahl opuściła Vassar i wróciła do Niemiec. Podczas konferencji fizycznej nad morzem Czarnym w Batumi w sierpniu 1930 roku, Riefenstahl i Houtermans pobrali się, świadkami ceremonii byli Wolfgang Pauli i Rudolf Peierls[2][3]. Po dojściu Adolfa Hitlera do władzy w 1933 roku, Charlotte Houtermans nalegała na opuszczenie Niemiec. Udali się do okolic Cambridge w Wielkiej Brytanii[4]. W 1935 Charlotte i Fritz opuścili Anglię i udali się do ZSRR, gdy Fritz zaakceptował ofertę pracy z Charkowa. W 1937 Houtermans został aresztowany i uwięziony przez NKWD. Charlotte udało się uciec z dwójką dzieci do Stanów Zjednoczonych przez Danię i Wielką Brytanię[5].

Po przybyciu do Stanów Zjednoczonych ponownie wykładała na Vasser Female College. W 1943 roku dostali z Fritzem rozwód, z powodu przymusowej rozłąki wojennej i na mocy nowego niemieckiego prawa.

W 1946 otrzymała obywatelstwo amerykańskie, w tym samym czasie Maria Goeppert-Mayer udzieliła jej rekomendacji w Sarah Lawrence College, na stanowisko asystenta naukowego. Charlotte wykładała fizykę i prowadziła badania nad kwantową teorią pola.

Ponownie wyszła za mąż za Fritza Houtermansa w 1953 roku, jednak ich małżeństwo przetrwało tylko kilka miesięcy. W okresie powojennym prowadziła badania nad promieniowaniem kosmicznym i tłumaczyła na angielski prace niemieckich fizyków[6].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Charlotte Houtermans nie była spokrewniona z Leni Riefenstahl, niemiecką reżyserką filmową[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Charlotte Riefenstahl – Nernst Memorial Website
  2. Landrock, 2003, 190.
  3. Hentschel, Ann M., 2005, 124.
  4. Biography: Fritz Houtermans – Wolfram
  5. Khriplovich, 1992, 33.
  6. Mikhail Shifman, Physics in a Mad World.
  7. Hentschel, Ann M., 2005, 127.