Charlotte z Hesji-Darmstadt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Charlotte Wilhelmine
Ilustracja
Charlotte z Hesji-Darmstadt
księżniczka Meklemburgii-Strelitz
Dynastia heska
Data i miejsce urodzenia 5 listopada 1755
Darmstadt
Data i miejsce śmierci 12 grudnia 1785
Hanower
Ojciec Jerzy Wilhelm Hessen-Darmstadt
Matka Maria Luiza Albertyna z Leiningen-Dagsburga-Falkenburga
Mąż

Karol II

Dzieci

Karl z Meklemburgii (1785–1837)

Charlotte Wilhelmine z Hesji-Darmstadt (ur. 5 listopada 1755 w Darmstadt, zm. 12 grudnia 1785 w Hanowerze) – księżniczka Hesji-Darmstadt, przez małżeństwo księżna Meklemburgii-Strelitz.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Charlotte była córką księcia Georga Wilhelma z Hesji-Darmstadt (1722–1782) i Marii Luizy Albertyny z Leiningen-Dagsburga-Falkenburga (1729–1818), córka hrabiego Christiana Karla Reinharda (Leiningen-Dagsburg-Falkenburg).

Najpierw była księżniczką, która była zaręczona z dziedzicem, księciem Peterem Friedrichem Wilhelmem z Oldenburga, jednak zaręczyny unieważniono ze względu na chorobę psychiczną wybranka.

Charlotte wyszła za mąż 28 września 1784 w Darmstadt za późniejszego księcia Karola II Meklemburskiego, który był wcześniej mężem jej starszej siostry, Fryderyki. Była ona ciotką i macochą dla piątki dzieci jej siostry, które przeżyły poród.

Para mieszkała w Hanowerze, gdzie Karol był gubernatorem w imieniu króla Jerzego. Charlotte zmarła po urodzeniu ich jedynego dziecka, rok po ślubie. Karol z tego powodu zakończył służbę i przeprowadził się z dziećmi do swojej teściowej w Darmstadt. Księżna Charlotte była od 1782 wdową i zajęła się opieką i wychowaniem swoich wnucząt.

Razem ze swoim mężem i swoją siostrą, pierwszą żoną jej męża, została pochowana w książęcej krypcie domu książęcego Meklemburgii-Strelitz w Mirow.

Następcy[edytuj | edytuj kod]

  • Karol z Meklemburgii (1785–1837), generał i prezydent Pruskiej Rady Państwa, syn Charlotte i Karola.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]