ChatGPT

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
ChatGPT
Logo ChatGPT
Logo programu
ilustracja
Autor OpenAI
Pierwsze wydanie 30 listopada 2022
Aktualna wersja stabilna GPT-4
Licencja zamknięte oprogramowanie
Strona internetowa

ChatGPTchatbot wykorzystujący model języka GPT-3.5 opracowany przez OpenAI, służący do generowania odpowiedzi na dane wprowadzane przez użytkownika. Model ten został opracowany na podstawie dużych zbiorów danych, aby prowadzić rozmowę i może angażować się w różne tematy, od ogólnych rozmów po określone obszary wiedzy.

ChatGPT został uruchomiony jako prototyp 30 listopada 2022 i szybko zwrócił na siebie uwagę, dzięki rozbudowanym odpowiedziom z wielu dziedzin wiedzy, które często są jednak tylko pozornie prawidłowe[1]. Jego model językowy został opracowany zarówno za pomocą technik uczenia nadzorowanego, jak i uczenia przez wzmocnienie[2].

ChatGPT zyskał ponad milion użytkowników w ciągu zaledwie 5 dni (dla porównania Netflixowi zajęło to 41 miesięcy, Facebookowi – 10 miesięcy, a Instagramowi – 2,5 miesiąca)[3].

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

W związku z rosnącą popularnością GPT zajmująca się tematyką społeczeństwa nadzorowanego Fundacja Panoptykon zwróciła uwagę na różne skutki uboczne związane z tego rodzaju narzędziami, jak m.in. problemy z odpowiedzialnością prawną, zagrożenia dla prywatności, ułatwienie w tworzeniu materiałów dezinformacyjnych, a także rozwój biznesu w oparciu o model przynoszący negatywne konsekwencje społeczne[4].

Stack Overflow zbanował odpowiedzi generowane za pomocą ChatGPT, ze względu na ich niską wiarygodność[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b James Vincent: AI-generated answers temporarily banned on coding Q&A site Stack Overflow. 2022-12-05. [dostęp 2022-12-31]. (ang.).
  2. Aligning Language Models to Follow Instructions. OpenAI. (ang.).
  3. Sztuczna inteligencja w mainstreamie. ChatGPT bije rekordy popularności. cyberdefence24.pl, 2022-12-09. [dostęp 2022-12-31].
  4. Filip Konopczyński: ChatGPT, czyli sztuczna inteligencja w twoim domu. Czas na regulacje. panoptykon.org, 2023-02-15. [dostęp 2023-03-27].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]