Chata Socjologa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dom Pracy Twórczej
„Chata Socjologa”
Ilustracja
Państwo  Polska
Pasmo Bieszczady
Wysokość ok. 896 m n.p.m.
Data otwarcia 1973
Właściciel Stowarzyszenie „Klub Otrycki”
Położenie na mapie Bieszczadów Zachodnich
Mapa lokalizacyjna Bieszczadów Zachodnich
Dom Pracy Twórczej „Chata Socjologa”
Dom Pracy Twórczej
„Chata Socjologa”
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Dom Pracy Twórczej „Chata Socjologa”
Dom Pracy Twórczej
„Chata Socjologa”
Ziemia49°14′29,105″N 22°38′11,911″E/49,241418 22,636642
Strona internetowa
Chata Socjologa w sierpniu 2011

Chata Socjologa – drewniana chata studencka mieszcząca 30 osób, wzniesiona na szczycie pasma Otryt, w miejscu przedwojennego przysiółka wsi Chmiel o nazwie Otryt Górny.

Budowa[edytuj | edytuj kod]

Powstała w 1973 z inicjatywy Henryka Kliszko z Instytutu Socjologii UW oraz Norberta S. Wasilewskiego z Sekcji Turystyki Pieszej „Nogi” warszawskiego TKKF. Zbudowało ją środowisko studenckie skupione głównie wokół Instytutu Socjologii UW – stąd pochodzi nazwa chaty.

Początkowo przy budowie pracowało siedem osób, potem ich liczba rozrosła się do około stu. Wszystkie etapy budowy, oraz późniejsze remonty i odbudowa prowadzone były w formie obozów budowlanych i studenckich. Młodzi ludzie wydobywali żwir z rzeki, cięli drewno na belki w tartaku, kopali doły pod fundamenty, pogłębiali ujęcie wody. Przy budowie pierwszej chaty do postawienia zrębu chaty zatrudniono cieśli podhalańskich[1]. Budowa drugiej chaty przeprowadzona została przez członków i sympatyków Stowarzyszenia Klub Otrycki. Z przyczyn ideowych w chacie nie ma prądu, bieżącej wody, gazu, daleko jest do najbliższych zabudowań wiejskich, sklepu czy poczty (1–2 godziny drogi). W pobliżu chaty znajdują się dwa źródełka.

13 stycznia 2003 Chata Socjologa spłonęła, pozostał tylko kominek. W ciągu jednego roku ludzie z nią związani odbudowali ją własnymi środkami i z darowizn. Odbudowę rozpoczęto w sierpniu 2003, a w 2004 została oddana do użytku w stanie surowym, obecnie nadal trwają w niej drobne prace wykończeniowe. Jest nieco większa niż jej pierwsza wersja[2]. W 2015 przy chacie powstało niewielkie obserwatorium astronomiczne[3].

Działania[edytuj | edytuj kod]

Od początku chata miała być i była miejscem prowadzenia swobodnych dyskusji naukowych, obozów studenckich, domem pracy twórczej oraz wymiany poglądów w duchu ideologii marksistowskiej[4]. Nie prowadzono w niej działalności turystycznej, z wyjątkiem kilku miesięcy w 1982, gdy po aresztowaniu gospodarza chaty przejął ją Almatur. Od samego początku Chatą opiekuje się Klub Otrycki, od 1990 r. zarejestrowany jako Stowarzyszenie. Nieprzerwanie organizowane są w niej obozy artystyczne i naukowe m.in. Warsztaty Inicjacyjne organizowane przez Instytut Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku, majowe happeningi w stylu Pomarańczowej Alternatywy, koncerty piosenek i ballad wędrownych, pokazy filmowe, a także warsztaty szamańskie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tadeusz A. Olszański: Trzydzieści lat Chaty Socjologa. [dostęp 2010-04-10].
  2. Witold Dudziński: Lenin poszedł z dymem. W: Niedziela. Tygodnik Katolicki [on-line]. nr 48/2008. [dostęp 2010-04-10].
  3. Bartosz Wrześniewski. Jedyna taka chatka. „n.p.m”, s. 69, 2017-03. Dom wydawniczy KRUSZONA sp.z.o.o.. 
  4. Mirosław Pęczak: Góra przemienienia. W: Tygodnik Polityka [on-line]. 14.01.2006. [dostęp 2010-04-10].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]