Chausie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Chausie
Ilustracja
Chausie
Nazwa angielska

Chausie cat

Inne nazwy

Jungle Cat, felis chaus

Standardy rasy
(według organizacji felinologicznych)
TICA

standard

Inny

Chausie (CU)

Punktacja za standard rasy
(według FIFe)
Uznane odmiany barwne
Abicatz Zamphyr
Abicatz Zamphyr
Abicatz Zamphyr

Chausie jest hybrydą nierasowego kota domowego z dzikim kotem błotnym (Felis chaus) żyjącym w azjatyckiej dżungli.

Pierwsze osobniki wyhodowano w latach 60. i 70. Rasa została zarejestrowana w TICA w marcu 1995 roku. Od 2001 roku mogły być pokazywane na wystawach jako nowa rasa, a od 2013 roku mogą już walczyć o Championa rasy.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Chausie występuje w trzech odmianach barwnych: czarnej (Solid Black), brązowej (Brown Ticked Tabby), srebrnej (Black Grizzled Ticked Tabby). Głowa kota jest średniej wielkości i długości, z wysokimi kośćmi policzkowymi i pełnymi policzkami. Oczy owalne, średniej wielkości, najbardziej pożądany kolor to złocisty lub żółty, dopuszczalne orzechowe do zielonkawych (zielone są cechą dyskwalifikującą), z jasną obwódką; uszy długie i szerokie, wysoko osadzone, zaokrąglone. Szyja muskularna, średniej długości i szerokości, klatka piersiowa głęboka. Ciało bardzo zwarte, silne i atletyczne, z wydłużonymi kończynami (tylne nieco dłuższe od przednich), stopy małe, kościec średniej grubości. Ogon długi (najlepiej ¾ długości ciała). Sierść gęsta, krótka i przylegająca, podszerstek delikatny, a włosy okrywowe twarde. Charakterystyczny mysi kolor włosa z podstawą od piaskowo-szarej do pomarańczowo-żółtej. Znaczenia tabby na pysku i ogonie. Brzuch jaśniejszy, może być znaczony, np. cętkowany. Kot musi przywodzić na myśl dzikiego łowcę, muskularnego, ale szczupłego i o niezwykłej „dzikiej” elegancji i gracji ruchów oraz skoków. Samce są proporcjonalnie większe od samic.

Zachowanie i charakter[edytuj | edytuj kod]

Chausie to bardzo inteligentna rasa kotów, niezwykle przywiązana do człowieka. Temperament odziedziczony po dzikich przodkach, jak i anatomiczne cechy budowy (muskularność, zwartość ciała, skoczność) czynią z nich niezwykłych dzikich łowców i towarzyszy zabaw. Jest to rasa wymagająca i dość mocno gadatliwa, a zarazem łagodna i bardzo towarzyska.

Zdrowie i pielęgnacja[edytuj | edytuj kod]

Chausie to zdrowe koty, o wyższym stopniu odporności i niekłopotliwe w utrzymaniu. Wymagają częstego czyszczenia uszu i obcinania pazurów.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]