Chelsea Manning

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Chelsea Elizabeth Manning
Bradley Edward Manning
Ilustracja
Chelsea Manning signature.svg
private (po degradacji)
Data i miejsce urodzenia 17 grudnia 1987
Crescent
Przebieg służby
Lata służby 2007–2013
Siły zbrojne Logo of the United States Army.svgUS Army
Jednostki 2. Brygada 10. Dywizji Górskiej,
Główne wojny i bitwy Stabilizacja Iraku
Odznaczenia
National Defense Service Medal Iraq Campaign Medal Global War on Terrorism Service Medal Army Service Ribbon Army Overseas Service Ribbon Army Meritorious Unit Commendation

Chelsea Elizabeth Manning[1] (ur. jako Bradley Edward Manning 17 grudnia 1987 w Crescent, Oklahoma) – amerykańska analityk wywiadu i żołnierz United States Army, sygnalista, aresztowana w maju 2010 roku za wyniesienie tajnych dokumentów amerykańskiego wywiadu, skazana 21 sierpnia 2013 roku na wydalenie ze służby i karę 35 lat pozbawienia wolności. Po ogłoszeniu wyroku Manning dokonała coming outu jako transseksualistka[2]. Po złagodzeniu wyroku przez prezydenta USA Baracka Obamaę została zwolniona z więzienia w 2017.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wstąpiła do armii amerykańskiej w 2007 roku, awansowała i uzyskała dostęp do danych wywiadu w Iraku. Stała się znana po przekazaniu portalowi WikiLeaks około 250 tysięcy tajnych dokumentów. Jak mówiła, wynosiła je na płytach Lady Gagi. Miała nieograniczony dostęp do tajnych danych dzięki SIPRNet. Wnosiła nośniki do bazy, kasowała je i w ich miejsce zapisywała skompresowane tajne dokumenty[3].

Sprawa wyszła na jaw w lutym 2010 roku. Haker Adrian Lamo, który dowiedział się od Manning, że ta przekazała dokumenty serwisowi WikiLeaks, uznał, że musi ją wydać. Bradley została aresztowana w Kuwejcie, a potem trafiła do więzienia w stanie Wirginia. W lipcu 2010 roku przedstawiono jej zarzuty ujawnienia tajnych informacji dotyczących obrony narodowej. Groziła jej kara dożywotniego pozbawienia wolności[4][5].

Proces Manning rozpoczął się przed sądem wojskowym 3 czerwca 2013 roku. 30 lipca Manning została uznana za winną szpiegostwa, zdrady tajemnicy państwowej, oszustw komputerowych oraz kradzieży; uniewinniono ją od najcięższego zarzutu – pomagania wrogom Stanów Zjednoczonych. 21 sierpnia została skazana na 35 lat pozbawienia wolności, degradację do stopnia szeregowej (amerykański private, ze stopnia private first class – starszego szeregowego) i wydalenie ze służby[6][7].

Po ogłoszeniu wyroku Manning ogłosiła, że jest transseksualistką i poprosiła, aby używać wobec niej nowego imienia – Chelsea i form żeńskich[2]. Nie zamierzała jednak prosić o przeniesienie do żeńskiego zakładu karnego, a władze zakładu karnego, w którym odbywała karę poinformowały, że nie zapewniają więźniom ani kuracji hormonalnych, ani operacji zmiany płci[2].

W kwietniu 2014 roku sąd w Kansas wyraził zgodę na zmianę imienia z Bradley na Chelsea[8].

W styczniu 2017 roku w ostatnim tygodniu prezydentury prezydent USA Barack Obama złagodził wyrok z 35 lat do 7 lat więzienia liczonych od dnia aresztowania[9]. Manning została zwolniona 17 maja 2017[10][11].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Polityczne plakaty w Niemczech nawołujące do uwolnienia Chelsea (Bradleya) Manning (2013)
  • National Defense Service Medal
  • Iraq Campaign Medal z jedną service star
  • Global War on Terrorism Service Medal
  • Army Service Ribbon
  • Army Overseas Service Ribbon
  • Army Meritorious Unit Commendation

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]