Chiara Corbella Petrillo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Chiara Corbella Petrillo (ur. 9 stycznia 1984 w Pian della Carlotta koło Cerveteri, zm. 13 czerwca 2012 w Rzymie) – włoska matka, kandydatka na błogosławioną.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Od wieku 5 lat uczestniczyła wraz z matką w spotkaniach wspólnoty Odnowy Charyzmatycznej. Mając 18 lat (podczas wakacyjnego pobytu w Medziugorie) poznała swojego przyszłego męża - Enrico Petrillo[1], za którego w 2008 wyszła za mąż[2] i niedługo zaszła w ciążę. Podczas badania USG[2] u dziecka wykryto bezmózgowie. Rodzice odrzucili propozycję aborcji. Córka (Maria Grazia Letizia) urodziła się 10 czerwca 2009 i żyła niecałą godzinę (została w tym czasie ochrzczona[3]). Kolejne dziecko (Dawida Jana) urodziła 24 czerwca 2010 i również ono miało poważne wady wrodzone (m.in. brak nóg i wielu narządów wewnętrznych). Zmarło zaraz po porodzie (również zostało ochrzczone[3]). Podczas trzeciej ciąży, w jej piątym miesiącu[2], zachorowała na raka języka[2], ale z uwagi na dobro dziecka nie zdecydowała się ani na pełną terapię onkologiczną, ani na przyspieszony poród. 30 maja 2011 urodziła syna Franciszka, który był zdrowy. Zmarła w opinii świętości nieco ponad rok później, ponieważ terapia nie była już skuteczna[4], a postać raka (który opanował praktycznie cały organizm) wyjątkowo bolesna. Przed śmiercią zdążyła pojechać na pielgrzymkę do Medziugorie, gdzie rozpoczęło się jej małżeństwo. Pochowana została w sukni ślubnej z bukietem lawendy w dłoni[3]. Jej grób na rzymskim cmentarzu Verano jest miejscem licznych modlitw[1].

18 lipca 2018 rozpoczął się jej proces beatyfikacyjny[2] w rzymskiej Bazylice św. Jana na Lateranie (edykt w tej sprawie ogłoszono 2 lipca 2018[5]). Postulatorem jest ojciec Romano Gambalunga (karmelita bosy)[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]