Chikanobu Toyohara

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Chikanobu Toyohara
楊洲周延
Data urodzenia 1838
Data śmierci 1912
Dziedzina sztuki malarstwo
Jeden z tryptyków Chikanobu Toyohary, scena walki magicznej

Chikanobu Toyohara (jap. 豊原 周延 Toyohara Chikanobu?, ur. ok. 1838, zm. 1912)japoński artysta tworzący ukiyo-e, podpisywał swoje prace jako Chikanobu Yōshū (jap. 楊洲 周延 Yōshū Chikanobu?).

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Tworzył dzieła o różnorodnej tematyce: historyczne sceny bitewne, portrety aktorów kabuki oraz pięknych kobiet (bijinga). Właśnie dzięki tym ostatnim stał się znany szerzej, gdyż jego dzieła przedstawiały zmiany zachodzące w ubiorze Japonek, które portretował odziane zarówno w stroje tradycyjne, jak i pochodzące z Zachodu. Potraktowane jako całość, były swoistym zapisem zmian zachodzących w modzie i kulturze, ukazanych przez pryzmat kobiecego ubioru.

Podobnie jak u większości twórców tej dziedziny sztuki, jego prace na ogół były formatu ōban tate-e, jednakże znane są co najmniej dwa dyptyki i jeden poliptyk jego autorstwa.

Był też wykonawcą kilku plansz do sugoroku (rodzaj gry) oraz ilustracji do książek. Najbardziej znane są jego tryptyki oraz serie prac, takie jak „Kobiety z pałacu Chiyoda” (inaczej zamek Edo).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]