Chillout

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Chill out)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy gatunku muzyki współczesnej. Zobacz też: Chill Out - album muzyczny.
Koncert chilloutowy w Kulturkirken Jakob w Oslo

Chillout (także chill out) – gatunek muzyczny, w którego skład wchodzi wiele spokojnych stylów tworzonych przez artystów i producentów sceny muzyki elektronicznej.

Chilloutem jest zarówno wolniejszy house, niektóre formy muzyki tranceowej, ambient, jak i nu jazz, trip-hop, downtempo czy instrumentalny hip-hop. Pojęcie powstało w latach 90. XX wieku ze slangowego określania relaksowania się.

Mimo iż chillout często pojmowany jest jako muzyka do słuchania i relaksu, istnieje kultura ściśle związana z tym nurtem, występująca w wielu klubach i barach, najczęściej z futurystycznymi dekoracjami lub w stylu retro.

Z pojęciem tym związany jest także termin chill out room oznaczający pomieszczenie w klubie, w którym – w przeciwieństwie do pomieszczenia z parkietem do tańca – klubowicze mogą odpocząć przy relaksującej muzyce, której czasem towarzyszą wizualizacje.

Od kilku lat szeroko pojęta muzyka chilloutowa cieszy się dużą popularnością, co objawia się m.in. przez sporą liczbę tzw. składanek chilloutowych na rynku. W Polsce duży wpływ na popularność tego gatunku muzyki wywarło Radio PiN. Do najważniejszych polskich kompilacji z taką muzyką zaliczyć można m.in.: "Pozytywne Wibracje", "Pinacoladę", "Radio Leniwą Niedzielę. Polskie leniwe", "Polskie Leniwe - serwuje Novika", "Pieprz i Wanilię", "RAM Cafe", "Chillout After Midnight" oraz "Nastaw się na chillout" radia Chilli ZET.