Chimera z Arezzo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Chimera z Arezzo
Ilustracja
Autor nieznany
Czas powstania V w. p.n.e.
Technika brąz
Wysokość 80 cm
Miejsce
przechowywania
Narodowe Muzeum Archeologiczne we Florencji

Chimera z Arezzorzeźba z brązu (o wysokości 80 cm) z V w. p.n.e. jest jednym z najbardziej znanych przykładów sztuki etruskiej.

Została ona odnaleziona w 1533 r. w Arezzo, starożytnym etruskim, a potem rzymskim mieście w Toskanii. Została wkrótce włączona do kolekcji Medyceusza Wielkiego Księcia Toskanii Kosmy I, który umieścił ją w Palazzo Vecchio, a inne brązowe znaleziska umieścił w Palazzo Pitti. Chimera z Arezzo nadal jest przechowywana w Narodowym Muzeum Archeologicznym we Florencji.

W mitologii greckiej potwór Chimera pustoszył Licję. Na rozkaz Jobatesa, króla Licji z pomocą Pegaza chimera została zgładzona przez Bellerofonta.

Początkowo uznano, że brązowa rzeźba przedstawia lwa, ponieważ brakowało ogona, który miał przedstawiać węża. Wkrótce rozpoznano, że ta rzeźba przedstawia mityczną chimerę i wśród innych znalezisk wykryto też brakujący fragment. Obecny ogon jest rekonstrukcją pochodzącą z XVIII wieku.

Cały skarb złożony z brązowych rzeźb został kiedyś w starożytności umieszczony w skrytce, a odkryty przez przypadek przy kopaniu okopów na zewnątrz Porta San Laurentino murów miejskich. W pobliżu tego miejsca dla upamiętnienia tego postawiono brązową replikę.

Na prawej przedniej łapie chimery znajduje się inskrypcja, którą odczytywano w rozmaity sposób, lecz ostatnio ustalono że jest to napis TINSCVIL. Wskazuje to na to, że był obiekt wotywny poświęcony etruskiemu bóstwu Tinii.

Zobacz też[edytuj]