Przejdź do zawartości

China Miéville

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
China Miéville
Ilustracja
China Mieville (2010)
Imię i nazwisko

China Tom Miéville

Data i miejsce urodzenia

6 września 1972
Norwich

Narodowość

angielska

Język

angielski

Alma Mater

University of Cambridge (licencjat z antropologii społecznej), London School of Economics (magister, z wyróżnieniem; doktor w dziedzinie stosunków międzynarodowych)[1]

Ważne dzieła
Strona internetowa

China Tom Miéville (ur. 6 września 1972 w Norwich) – brytyjski pisarz fantastyczny i krytyk fantastyki, z wykształcenia antropolog i politolog. Jego utwory, łączone z nurtami New Weird(inne języki), urban fantasy i steampunk, zawierające też elementy noir, były wielokrotnie nagradzane najważniejszymi nagrodami na polu fantastyki. Laureat m.in. Hugo, Nagrody im. Arthura C. Clarke’a oraz Locusa.

W swoich wypowiedziach określa się mianem socjalisty[2]. Zwolennik marksizmu, działacz trockistowskiej Socialist Workers Party.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Norwich, ale w jego wczesnym dzieciństwie rodzina przeniosła się do Willesden, dzielnicy w północno-zachodnim Londynie. Rodzice rozstali się niedługo po jego narodzinach, więc, wraz z siostrą, Jemimą, wychowała go matka, Claudia, tłumaczka, pisarka i nauczycielka. Jego imię rodzice, hippisi, wybrali ze słownika. Ze względu na miejsce urodzin matki (Nowy Jork), ma podwójne obywatelstwo - brytyjskie i amerykańskie[1].

Przed rozpoczęciem studiów, w wieku 18 lat wyjechał na rok do Egiptu, gdzie uczył angielskiego. W latach 1991-1994 studiował antropologię w Clare College na Uniwersytecie w Cambridge. Studia kontynuował na London School of Economics, gdzie zdobył stopień magistra, a następnie, w 2001 roku, doktora w zakresie stosunków międzynarodowych. W trakcie studiów doktoranckich odbył roczne stypendium Franka Knoxa na Uniwersytecie Harvarda. Jego praca doktorska, Between Equal Rights: A Marxist Theory of International Law, została opublikowana zarówno w Wielkiej Brytanii jak i USA[1].

Wśród ulubionych autorów wymienia Brunona Schulza[3] i Stefana Grabińskiego[1].

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Powieści[edytuj | edytuj kod]

Zbiory opowiadań[edytuj | edytuj kod]

  • W poszukiwaniu Jake'a i inne opowiadania (Looking for Jake, 2005, wyd. pol. 2010)
  • The Apology Chapbook (2013)
  • Three Moments of an Explosion: Stories (2015)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Joan Gordon: Reveling in Genre: An Interview with China Miéville. Science Fiction Studies, 2003-11. [dostęp 2018-11-07]. (ang.).
  2. Science Fiction & Fantasy edycja polska. [dostęp 2011-10-12].
  3. China Miéville: Miasto i miasto. Poznań: Zysk i S-ka, 2010, s. 6-7. ISBN 978-83-7506-556-5.
  4. The City & the City. Worlds Without End. [dostęp 2010-11-01]. (ang.).