Ching Hai

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Najwyższa Mistrzyni Ching Hai
Ilustracja
Imię i nazwisko urodzenia

Trịnh Đăng Huệ[1]

Data i miejsce urodzenia

12 maja 1950 r.
Prowincja Quảng Ngãi, Wietnam

Miejsce zamieszkania

Francja

Strona internetowa

Ching Hai (polska wymowa Czing Hai), Najwyższa Mistrzyni Ching Hai w jęz. chińskim: 清海无上师, znaczenie dosłowne "Czysty Ocean" – duchowy nauczyciel metody Quan Yin. Szacuje się, że na świecie ma ponad 20000 wyznawców[2].

Ching Hai jest poetką, malarką, muzykiem i wydaje własne książki opatrzone nagłówkiem Supreme Master Ching Hai International Association. Grupa otwiera wegańskie restauracje na całym świecie. Ching Hai projektuje i sprzedaje biżuterię i ubrania[3][4]. Jest znana z działalności dobroczynnej i akcji humanitarnych[5], była też krytykowana za rzekomo ostentacyjne okazywanie hojności[6].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Tygodnik San Francisco Weekly opublikował dane z 1995 roku, zebrane przez studenta dziennikarstwa z Uniwersytetu Berkeley, który twierdzi, że urodziła się 12 maja 1950 roku w małej wiosce w prowincji Quảng Ngãi w Wietnamie jako Trịnh Đăng Huệ, jej matka była Wietnamką, a ojciec z pochodzenia Chińczykiem[7]. Trịnh pracowała jako tłumacz dla Czerwonego Krzyża w Europie i związała się z niemieckim lekarzem i naukowcem, który udzielał się w akcjach pomocy[2][8]. Pobrali się, ale rozstali po dwóch latach, gdy opuściła go i wyjechała w poszukiwaniu duchowego oświecenia[7]. W 1979 roku w Niemczech spotkała buddyjskiego mnicha, u którego uczyła się przez trzy lata, jego klasztor jednak nie przyjmował kobiet[8]. Następnie wyjechała do Indii, gdzie została uczennicą Thakara Singha[7]. Podczas pobytu w jego aszramie, poznała technikę kontemplacji wewnętrznego „światła i dźwięku”[8], która stała się podstawą metody Quan Yin. Według Patricii Thornton, Ching Hai została uznana za duchowego przywódcę w 1982 roku, kiedy w małym sklepiku w pobliżu Gangesu próbowała kupić świętą księgę Bhagavad-Gitę. Sprzedawca twierdził, że nie ma jej na stanie, ale ona z uporem nalegała, że ją tam widziała. W wyniku szczegółowych poszukiwań, książkę znaleziono w zapieczętowanym pudle. Szybko rozniosła się wiadomość, że Ching Hai ma „niezwykle dobrze rozwinięte trzecie oko”[9].

W 1983 roku została uczennicą wietnamskiego mnicha buddyjskiego przebywającego na Tajwanie, Jing-Xing. Jing-Xing wyświęcił ją w 1984 roku, nadając jej imię „Thanh Hải”. Tłumaczenie na mandaryński brzmi Qing Hai (清海; w transkrypcji angielskiej Ching Hai), co w dosłownym tłumaczeniu znaczy „Czysty Ocean”[8].

Zgodnie z jej oficjalną biografią, Ching Hai urodziła się w zamożnej rodzinie wietnamskiego naturopaty w Wietnamie. Chociaż wychowana została w religii katolickiej, nauczyła się podstaw buddyzmu od swojej babci. Po uzyskaniu najwyższego wewnętrznego Przekazu światła i dźwięku od prawdziwego Mistrza w Himalajach, nazwała tę technikę medytacji Quan Yin[10].

Nie pobiera żadnych opłat za członkostwo ani za inicjację, a większość finansowego wsparcia pochodzi z Tajwanu[7], gdzie mieszka największa liczba jej wyznawców. W USA jej uczniami są przeważnie nowi imigranci z Chin i Wietnamu[8]. W Polsce związek został zarejestrowany w 1992 r.

Ching Hai została opisana przez Rafera Guzmána z Metroactive jako „osoba szukająca reklamy”. Sama przyznaje, że jej organizacja jest duża i ma ośrodki medytacyjne w 40-50 krajach. Członkowie organizacji otwierają wegańskie (ściśle wegetariańskie) restauracje. Przez internet można zamówić biżuterię, ubrania i inne produkty[8].

Profil międzynarodowy[edytuj | edytuj kod]

25 października 1993 r. Burmistrz Honolulu, Frank F. Fasi ogłosił ten dzień Dniem Najwyższej Mistrzyni Ching Hai i przyznał jej honorowe obywatelstwo Honolulu oraz Międzynarodowe Wyróżnienie za działania na rzecz Pokoju. W dniu 22 lutego 1994 roku otrzymała wyróżnienia od gubernatorów sześciu stanów USA za pomoc finansową na rzecz akcji ratunkowych. Uczniowie Ching Hai organizują specjalne coroczne obchody z okazji tych dwóch dni[11].

W 1994 r. siedmiu gubernatorów w USA ogłosiło 22 lutego Dniem Najwyższej Mistrzyni Ching Hai w uznaniu jej działalności charytatywnej (w tym ówczesny gubernator stanu Iowa, Terry Branstad, za 65000 dolarów dotacji na pomoc humanitarną dla ofiar powodzi z 1993 r.) Jednak w tym samym roku, 200 000 dolarów, które ponoć obiecała organizacji pomocy dla południowej Kalifornii na rzecz walki z pożarami, podobno nigdy nie napłynęło[8].

W 1994 roku samorząd prowincji Vĩnh Long w Wietnamie wydał oświadczenie, że Ching Hai uprawia „propagandę religijną”, która zamierza wspierać nielegalną opozycję przeciw komunistycznemu rządowi. Podjęto kroki likwidujące działalność jej organizacji w tym kraju, a wielu członków zostało uwięzionych[12]. W 1996 roku, starając się zbudować poparcie polityczne za granicą, Ching Hai zwróciła się do swoich zwolenników z prośbą o dotacje dla ówczesnego prezydenta USA Billa Clintona, w celu opłacenia jego kosztów prawnych[13]. Charlie Trie, uważany za wyznawcę, zebrał wtedy sumę 880 tys. dolarów. Jednak pieniądze zostały zwrócone, gdy stwierdzono nieprawidłowości.

Ching Hai została określona w zachodniej prasie jako „Niematerialna Dziewczyna: częściowo Budda, częściowo Madonna” oraz jako buddyjska Martha Stewart[14] Ching Hai została uhonorowana Pokojową Nagrodą Gusi w 2006 r. w Manili na Filipinach, za pracę filantropijną i działalność humanitarną[15] Supreme Master Ching Hai International jest korporacją, która składa się z Guanyin Famen / Quan Yin. Jest powiązana także z World Peace Media, Oceans of Love Entertainment, Supreme Master Television oraz łańcuchem wegańskich restauracji Loving Hut. Pod koniec 2008, Ching Hai rozpoczęła kampanię medialną w USA, Europie, Australii i Nowej Zelandii prosząc ludzi, aby „Byli Eko, Byli Wege i Ocalili Planetę”[16].

Grupa promuje weganizm, czystą energię i sadzenie drzew jako rozwiązanie dla zmian klimatu i zanieczyszczenia środowiska. Supreme Master Ching Hai International Association również złożyła wnioski do Garnaut Climate Change Review, proponując dużą redukcję w hodowli zwierząt[17]. Większość mediów tworzonych przez Supreme Master Ching Hai International jest samopromocyjna, według Thorntona, i ma na celu „zbudowanie społecznego uznania dla działalności grupy”[9]. W roku 1998 zorganizowany został koncert na rzecz paru znanych fundacji dla dzieci w USA[9].

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Ching Hai wspiera wiele wegańskich restauracji i jest uważana za twórczynię międzynarodowej sieci restauracji Loving Hut[18]., które są opisane na jej stronie internetowej[19][20]. Mimo że jej wszystkie wykłady są bezpłatne, zarobiła miliony dolarów jako malarka, pisarka, projektantka mody i projektantka biżuterii. Jest krytykowana za to, że to przeważnie jej uczniowie kupują jej dzieła, co uważa się za rodzaj dotacji[7]. Wyznawcy na to odpowiadają, że większość zarobionych pieniędzy jest przekazywana dla ubogich i zapewnienie schronienia uchodźcom i ofiarom klęsk.

W 1995 roku odbyła się prezentacja jej luksusowej linii odzieży w Nowym Jorku i Paryżu.

Jej „Elevation of the Soul” jest katalogiem 50 książek, w tym książki kucharskiej oraz 400 video z wykładów.”[7] Jest autorką kilku bogato ilustrowanych książek, m.in. 'Psy w moim życiu' i 'Noble Wilds'[21]. Książki składają się z setek zdjęć zrobionych osobiście przez Ching Hai, wiele z nich zostało graficznie opracowanych, aby pasowały do krótkich wierszy jej autorstwa. Grupa utrzymuje strony internetowe w co najmniej 17 językach, oferując też miesięcznik informacyjny. Supreme Master Television oferuje bezpłatne pobieranie przygotowanych programów[9].

Główna strona portalu zawiera link do sklepu „Celestial Shop”, gdzie można kupić ubrania i publikacje[22].

Quan Yin[edytuj | edytuj kod]

W 1986 roku Ching Hai założyła 'Immeasurable Light Meditation Center’ oraz ‘Way of Sound Contemplation’(Quan Yin) w Miaoli, na Tajwanie[9]. Technika Quan Yin jest wyraźnie podobna do starszej od niej metody Surat Shabd Yoga z tradycji Sant Mat, która także uczy medytacji na światło i dźwięk. W 1988 roku Ching Hai zerwała wszelkie związki z buddyzmem i rozwinęła bardziej świecki styl[9].

Mistrzyni Ching Hai mówi: „To nie to, że ja wynalazłam metodę Quan Yin, ja po prostu ją znam. Ta Metoda istnieje od niepamiętnych czasów, od kiedy powstał Wszechświat i zawsze będzie istnieć. Tu nie chodzi o metodę; jest ona jakby drogą wszechświata, uniwersalnym prawem, za którym musimy podążać, jeśli chcemy wrócić do naszego początku, do naszego Ja, do Królestwa Bożego czy naszej natury Buddy. W swojej książce 'Klucz do natychmiastowego oświecenia napisała, że ci, którzy powtarzają jej imię, zostaną duchowo wyniesieni[23]. Ching Hai inicjuje duchowych aspirantów w Metodę Quan Yin, która rzekomo istnieje w różnych religiach pod różnymi nazwami i jest „najlepszym, najprostszym i najszybszym” sposobem, aby osiągnąć oświecenie[24]. Metoda ta polega na medytacji na „wewnętrzne światło i dźwięk Boga lub Shabd (Słowo)".

Ching Hai przyjmuje na inicjację ludzi ze wszystkich środowisk i wyznań, pod warunkiem, że są weganami. Nie trzeba zmieniać obecnej religii lub systemu wierzeń[7].

Metoda Quan Yin wymaga dwóch i pół godziny medytacji dziennie i stosowania się do pięciu wskazań[25]. Należy:

 • Powstrzymywać się od zabierania wszelkiego życia (to przykazanie wymaga ścisłego przestrzegania diety wegańskiej czyli diety bez mięsa, ryb, drobiu, jaj/oraz mleka).
 • Powstrzymywać się od mówienia tego, co nie jest prawdą.
 • Nie brać tego, co nie zostało nam dane.
 • Powstrzymywać się od rozwiązłości seksualnej.
 • Nie stosować środków odurzających.

Stroje[edytuj | edytuj kod]

Jej ekstrawaganckie stroje w latach 90. były krytykowane jako niewłaściwe dla nauczyciela duchowego. W październiku 1995 r. z okazji Dnia Ching Hai, założyła królewską szatę ,, ponieważ tak jej kazał Bóg” i niesiono ją w lektyce[3]. W swoich wykładach Ching Hai wyjaśnia, że jej sposób ubierania się ma pokazać, że nie trzeba ubierać mnisich szat, aby osiągnąć oświecenie medytując metodą Quan Yin.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Według tradycji wietnamskiej, do osoby zwracamy się używając jej imienia czyli w tym przypadku 'Đăng Huệ', 'Trịnh' jest nazwiskiem.
 2. a b Partridge, Christopher (2004) New Religions: A Guide, Oxford University Press, p. 264
 3. a b Chua-Eoan, Howard (1997-01-20). "The Buddhist Martha". Time Magazine. https://web.archive.org/web/20130721062502/http://www.time.com/time/magazine/article/0,9171,985800,00.html
 4. Hackman, Nichollas (1998-12-13). "The Peace Seeker". Los Angeles Times.
 5. The Supreme Master Ching Hai International Association, Humanitarian Relief Activities
 6. Maragay, Fel V. (2006-11-20). "Master of charity". Manila Standard Today. http://www.manilastandardtoday.com/?page=felMaragay_nov20_2006
 7. a b c d e f g Young, Gordon (1996-05-22). "God Inc.". SF Weekly. http://www.sfweekly.com/1996-05-22/news/god-inc/
 8. a b c d e f g Guzmán, Rafer (1996-03-28). "Immaterial Girl". Metro. http://www.metroactive.com/papers/metro/03.28.96/suma-9613.html
 9. a b c d e f Thornton, Patricia M. (2008) Manufacturing Dissent in Transnational China in "Popular Protest in China," Kevin J. O'Brien (ed.), Harvard University Press, pp. 189-192
 10. Supreme Master Ching Hai (March 2009). "God's Direct Contact"
 11. "About Ching Hai Day". https://archive.is/20130124105227/http://www.godsdirectcontact.com/chinghaiday/chinghaiday.html
 12. PEOPLE'S COMMITTEE VINH LONG PROVINCE (1994-08-08). "Prevent operation of the reactionary Supreme Master Ching Hai Thanh". https://web.archive.org/web/20110825104258/http://qppl.vinhlong.gov.vn/LinkClick.aspx?link=VanBan%2F1994%2F24.rtf&tabid=299&mid=720
 13. Jackson, Brooks; John Gilmore (1997-01-09). "Religious Leader Felt Sorry For Clinton". CNN's Inside Politics (CNN). http://www.cnn.com/ALLPOLITICS/1997/01/09/ching.hai/
 14. "THE BUDDHIST MARTHA". Time. 20 January 2007. https://web.archive.org/web/20101113143440/http://www.time.com/time/magazine/article/0,9171,985800-2,00.html
 15. "PGMA confers 2006 Gusi Peace Prize to 15 great achievers of the world". Gov.Ph : The Official Government Portal of the Republic of the Philippines. 23 November 2006. http://www.gov.ph/index.php?option=com_content&task=view&id=5394&Itemid=2
 16. "Bleak days at Cape Grim as beef bashed". The Australian. 26 October 2009. http://www.theaustralian.com.au/news/bleak-days-at-cape-grim-as-beef-bashed/story-e6frg6ox-1225791165315
 17. Ching Hai's submission to the Garnaut Climate Change
 18. [素食 Vegan][Vegetarian Restaurant] 愛家素食網 Loving Hut 素食餐廳‧蔬食餐廳料理‧素食便當‧素食簡餐快餐‧台北素食‧台中素食‧高雄素食‧台南素食‧嘉義素食, lovinghut.com [dostęp 2017-11-22].
 19. "Vegan Fast-Food Loving Hut Opens in San Francisco Centre Food Court". SF Weekly website: SFoodie blog. SF Weekly. 2010-05-03. http://blogs.sfweekly.com/foodie/2010/05/loving_hut_opens_in_the_san_fr.php
 20. "Loving Hut – International Vegan Chain Restaurant". 2010-10-27. https://web.archive.org/web/20120106163516/http://suprememastertv.com/loving-hut/
 21. Amazon.com: The Supreme Master Ching Hai
 22. The Celestial Shop – The Official Online Shop for Celestial Products
 23. Supreme Master Ching Hai (1998-12-17). "Master's Words: The Quan Yin Method is an Eternal Universal Law". Supreme Master Ching Hai International Association Publishing Co Ltd. https://web.archive.org/web/20120318202307/http://godsdirectcontact.us/sm21/enews/www/178/mt_0.htm
 24. "Soundless Sound – The Tone That Fills The Cosmos". Yoga International Magazine Issue 36. July, 1997. https://web.archive.org/web/20120306041514/http://godsdirectcontact.us/sm21/enews/www/084/i-01.htm
 25. Supreme Master Ching Hai (2010-03-25). "Quan Yin – The Five Precepts"

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]