Ching Hai

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Najwyższa Mistrzyni Ching Hai
Ilustracja
Imię i nazwisko przy narodzeniu Trịnh Đăng Huệ[1]
Data i miejsce urodzenia 12 maja 1950 r.
Prowincja Quảng Ngãi, Wietnam
Miejsce zamieszkania Francja
Strona internetowa

Ching Hai (polska wymowa Czing Hai), Najwyższa Mistrzyni Ching Hai w jęz. chińskim: 清海无上师, znaczenie dosłowne "Czysty Ocean" – duchowy nauczyciel metody Quan Yin. Szacuje się, że na świecie ma ponad 20000 wyznawców[2].

Ching Hai jest poetką, malarką, muzyczką i wydaje własne książki opatrzone nagłówkiem Supreme Master Ching Hai International Association. Grupa otwiera wegańskie restauracje na całym świecie. Ching Hai projektuje i sprzedaje biżuterię i ubrania[3][4]. Jest znana z działalności dobroczynnej i akcji humanitarnych[5], była też krytykowana za rzekomo ostentacyjne okazywanie hojności[6].

Życiorys[edytuj]

Tygodnik San Francisco Weekly opublikował dane z 1995 roku, zebrane przez studenta dziennikarstwa z Uniwersytetu Berkeley, który twierdzi, że urodziła się 12 maja 1950 roku w małej wiosce w prowincji Quảng Ngãi w Wietnamie jako Trịnh Đăng Huệ, jej matka była Wietnamką, a ojciec z pochodzenia Chińczykiem[7]. Trịnh pracowała jako tłumacz dla Czerwonego Krzyża w Europie i związała się z niemieckim lekarzem i naukowcem, który udzielał się w akcjach pomocy[2][8]. Pobrali się, ale rozstali po dwóch latach, gdy opuściła go i wyjechała w poszukiwaniu duchowego oświecenia[7]. W 1979 roku w Niemczech spotkała buddyjskiego mnicha, u którego uczyła się przez trzy lata, jego klasztor jednak nie przyjmował kobiet[8]. Następnie wyjechała do Indii, gdzie została uczennicą Thakara Singha[7]. Podczas pobytu w jego aszramie, poznała technikę kontemplacji wewnętrznego „światła i dźwięku”[8], która stała się podstawą metody Quan Yin. Według Patricii Thornton, Ching Hai została uznana za duchowego przywódcę w 1982 roku, kiedy w małym sklepiku w pobliżu Gangesu próbowała kupić świętą księgę Bhagavad-Gitę. Sprzedawca twierdził, że nie ma jej na stanie, ale ona z uporem nalegała, że ją tam widziała. W wyniku szczegółowych poszukiwań, książkę znaleziono w zapieczętowanym pudle. Szybko rozniosła się wiadomość, że Ching Hai ma „niezwykle dobrze rozwinięte trzecie oko”[9].

W 1983 roku została uczennicą wietnamskiego mnicha buddyjskiego przebywającego na Tajwanie, Jing-Xing. Jing-Xing wyświęcił ją w 1984 roku, nadając jej imię „Thanh Hải”. Tłumaczenie na mandaryński brzmi Qing Hai (清海; w transkrypcji angielskiej Ching Hai), co w dosłownym tłumaczeniu znaczy „Czysty Ocean”[8].

Zgodnie z jej oficjalną biografią, Ching Hai urodziła się w zamożnej rodzinie wietnamskiego naturopaty w Wietnamie. Chociaż wychowana została w religii katolickiej, nauczyła się podstaw buddyzmu od swojej babci. Po uzyskaniu najwyższego wewnętrznego Przekazu światła i dźwięku od prawdziwego Mistrza w Himalajach, nazwała tę technikę medytacji Quan Yin[10].

Nie pobiera żadnych opłat za członkostwo ani za inicjację, a większość finansowego wsparcia pochodzi z Tajwanu[7], gdzie mieszka największa liczba jej wyznawców. W USA jej uczniami są przeważnie nowi imigranci z Chin i Wietnamu[8]. W Polsce związek został zarejestrowany w 1992 r.

Ching Hai została opisana przez Rafera Guzmána z Metroactive jako „osoba szukająca reklamy”. Sama przyznaje, że jej organizacja jest duża i ma ośrodki medytacyjne w 40-50 krajach. Członkowie organizacji otwierają wegańskie (ściśle wegetariańskie) restauracje. Przez internet można zamówić biżuterię, ubrania i inne produkty[8].

Profil międzynarodowy[edytuj]

25 października 1993 r. Burmistrz Honolulu, Frank F. Fasi ogłosił ten dzień Dniem Najwyższej Mistrzyni Ching Hai i przyznał jej honorowe obywatelstwo Honolulu oraz Międzynarodowe Wyróżnienie za działania na rzecz Pokoju. W dniu 22 lutego 1994 roku otrzymała wyróżnienia od gubernatorów sześciu stanów USA za pomoc finansową na rzecz akcji ratunkowych. Uczniowie Ching Hai organizują specjalne coroczne obchody z okazji tych dwóch dni[11].

W 1994 r. siedmiu gubernatorów w USA ogłosiło 22 lutego Dniem Najwyższej Mistrzyni Ching Hai w uznaniu jej działalności charytatywnej (w tym ówczesny gubernator stanu Iowa, Terry Branstad, za 65000 dolarów dotacji na pomoc humanitarną dla ofiar powodzi z 1993 r.) Jednak w tym samym roku, 200 000 dolarów, które ponoć obiecała organizacji pomocy dla południowej Kalifornii na rzecz walki z pożarami, podobno nigdy nie napłynęło[8].

W 1994 roku samorząd prowincji Vĩnh Long w Wietnamie wydał oświadczenie, że Ching Hai uprawia „propagandę religijną”, która zamierza wspierać nielegalną opozycję przeciw komunistycznemu rządowi. Podjęto kroki likwidujące działalność jej organizacji w tym kraju, a wielu członków zostało uwięzionych[12]. W 1996 roku, starając się zbudować poparcie polityczne za granicą, Ching Hai zwróciła się do swoich zwolenników z prośbą o dotacje dla ówczesnego prezydenta USA Billa Clintona, w celu opłacenia jego kosztów prawnych[13]. Charlie Trie, uważany za wyznawcę, zebrał wtedy sumę 880 tys. dolarów. Jednak pieniądze zostały zwrócone, gdy stwierdzono nieprawidłowości.

Ching Hai została określona w zachodniej prasie jako „Niematerialna Dziewczyna: częściowo Budda, częściowo Madonna” oraz jako buddyjska Martha Stewart[14] Ching Hai została uhonorowana Pokojową Nagrodą Gusi w 2006 r. w Manili na Filipinach, za pracę filantropijną i działalność humanitarną[15] Supreme Master Ching Hai International jest korporacją, która składa się z Guanyin Famen / Quan Yin. Jest powiązana także z World Peace Media, Oceans of Love Entertainment, Supreme Master Television oraz łańcuchem wegańskich restauracji Loving Hut. Pod koniec 2008, Ching Hai rozpoczęła kampanię medialną w USA, Europie, Australii i Nowej Zelandii prosząc ludzi, aby „Byli Eko, Byli Wege i Ocalili Planetę”[16].

Grupa promuje weganizm, czystą energię i sadzenie drzew jako rozwiązanie dla zmian klimatu i zanieczyszczenia środowiska. Supreme Master Ching Hai International Association również złożyła wnioski do Garnaut Climate Change Review, proponując dużą redukcję w hodowli zwierząt[17]. Większość mediów tworzonych przez Supreme Master Ching Hai International jest samopromocyjna, według Thorntona, i ma na celu „zbudowanie społecznego uznania dla działalności grupy”[9]. W roku 1998 zorganizowany został koncert na rzecz paru znanych fundacji dla dzieci w USA[9].

Działalność[edytuj]

Ching Hai wspiera wiele wegańskich restauracji i jest uważana za twórczynię międzynarodowej sieci restauracji Loving Hut[18]., które są opisane na jej stronie internetowej[19][20]. Mimo że jej wszystkie wykłady są bezpłatne, zarobiła miliony dolarów jako malarka, pisarka, projektantka mody i projektantka biżuterii. Jest krytykowana za to, że to przeważnie jej uczniowie kupują jej dzieła, co uważa się za rodzaj dotacji[7]. Wyznawcy na to odpowiadają, że większość zarobionych pieniędzy jest przekazywana dla ubogich i zapewnienie schronienia uchodźcom i ofiarom klęsk.

W 1995 roku odbyła się prezentacja jej luksusowej linii odzieży w Nowym Jorku i Paryżu.

Jej „Elevation of the Soul” jest katalogiem 50 książek, w tym książki kucharskiej oraz 400 video z wykładów.”[7] Jest autorką kilku bogato ilustrowanych książek, m.in. 'Psy w moim życiu' i 'Noble Wilds'[21]. Książki składają się z setek zdjęć zrobionych osobiście przez Ching Hai, wiele z nich zostało graficznie opracowanych, aby pasowały do krótkich wierszy jej autorstwa. Grupa utrzymuje strony internetowe w co najmniej 17 językach, oferując też miesięcznik informacyjny. Supreme Master Television oferuje bezpłatne pobieranie przygotowanych programów[9].

Główna strona portalu zawiera link do sklepu „Celestial Shop”, gdzie można kupić ubrania i publikacje[22].

Quan Yin[edytuj]

W 1986 roku Ching Hai założyła 'Immeasurable Light Meditation Center’ oraz ‘Way of Sound Contemplation’(Quan Yin) w Miaoli, na Tajwanie[9]. Technika Quan Yin jest wyraźnie podobna do starszej od niej metody Surat Shabd Yoga z tradycji Sant Mat, która także uczy medytacji na światło i dźwięk. W 1988 roku Ching Hai zerwała wszelkie związki z buddyzmem i rozwinęła bardziej świecki styl[9].

Mistrzyni Ching Hai mówi: „To nie to, że ja wynalazłam metodę Quan Yin, ja po prostu ją znam. Ta Metoda istnieje od niepamiętnych czasów, od kiedy powstał Wszechświat i zawsze będzie istnieć. Tu nie chodzi o metodę; jest ona jakby drogą wszechświata, uniwersalnym prawem, za którym musimy podążać, jeśli chcemy wrócić do naszego początku, do naszego Ja, do Królestwa Bożego czy naszej natury Buddy. W swojej książce 'Klucz do natychmiastowego oświecenia napisała, że ci, którzy powtarzają jej imię, zostaną duchowo wyniesieni[23]. Ching Hai inicjuje duchowych aspirantów w Metodę Quan Yin, która rzekomo istnieje w różnych religiach pod różnymi nazwami i jest „najlepszym, najprostszym i najszybszym” sposobem, aby osiągnąć oświecenie[24]. Metoda ta polega na medytacji na „wewnętrzne światło i dźwięk Boga lub Shabd (Słowo)".

Ching Hai przyjmuje na inicjację ludzi ze wszystkich środowisk i wyznań, pod warunkiem, że są weganami. Nie trzeba zmieniać obecnej religii lub systemu wierzeń[7].

Metoda Quan Yin wymaga dwóch i pół godziny medytacji dziennie i stosowania się do pięciu wskazań[25]. Należy:

 • Powstrzymywać się od zabierania wszelkiego życia (to przykazanie wymaga ścisłego przestrzegania diety wegańskiej czyli diety bez mięsa, ryb, drobiu, jaj/oraz mleka).
 • Powstrzymywać się od mówienia tego, co nie jest prawdą.
 • Nie brać tego, co nie zostało nam dane.
 • Powstrzymywać się od rozwiązłości seksualnej.
 • Nie stosować środków odurzających.

Stroje[edytuj]

Jej ekstrawaganckie stroje w latach 90. były krytykowane jako niewłaściwe dla nauczyciela duchowego. W październiku 1995 r. z okazji Dnia Ching Hai, założyła królewską szatę ,,ponieważ tak jej kazał Bóg” i niesiono ją w lektyce[26]. W swoich wykładach Ching Hai wyjaśnia, że jej sposób ubierania się ma pokazać, że nie trzeba ubierać mnisich szat, aby osiągnąć oświecenie medytując metodą Quan Yin.

Przypisy

 1. Według tradycji wietnamskiej, do osoby zwracamy się używając jej imienia czyli w tym przypadku 'Đăng Huệ', 'Trịnh' jest nazwiskiem.
 2. a b Partridge, Christopher (2004) New Religions: A Guide, Oxford University Press, p. 264
 3. Chua-Eoan, Howard (1997-01-20). "The Buddhist Martha". Time Magazine. http://www.time.com/time/magazine/article/0,9171,985800,00.html
 4. Hackman, Nichollas (1998-12-13). "The Peace Seeker". Los Angeles Times.
 5. The Supreme Master Ching Hai International Association, Humanitarian Relief Activities
 6. Maragay, Fel V. (2006-11-20). "Master of charity". Manila Standard Today. http://www.manilastandardtoday.com/?page=felMaragay_nov20_2006
 7. a b c d e f g Young, Gordon (1996-05-22). "God Inc.". SF Weekly. http://www.sfweekly.com/1996-05-22/news/god-inc/
 8. a b c d e f g Guzmán, Rafer (1996-03-28). "Immaterial Girl". Metro. http://www.metroactive.com/papers/metro/03.28.96/suma-9613.html
 9. a b c d e f Thornton, Patricia M. (2008) Manufacturing Dissent in Transnational China in "Popular Protest in China," Kevin J. O'Brien (ed.), Harvard University Press, pp. 189-192
 10. Supreme Master Ching Hai (March 2009). "God's Direct Contact"
 11. "About Ching Hai Day". http://www.godsdirectcontact.com/chinghaiday/chinghaiday.html
 12. PEOPLE'S COMMITTEE VINH LONG PROVINCE (1994-08-08). "Prevent operation of the reactionary Supreme Master Ching Hai Thanh". http://qppl.vinhlong.gov.vn/LinkClick.aspx?link=VanBan%2f1994%2f24.rtf&tabid=299&mid=720
 13. Jackson, Brooks; John Gilmore (1997-01-09). "Religious Leader Felt Sorry For Clinton". CNN's Inside Politics (CNN). http://www.cnn.com/ALLPOLITICS/1997/01/09/ching.hai/
 14. "THE BUDDHIST MARTHA". Time. 20 January 2007. http://www.time.com/time/magazine/article/0,9171,985800-2,00.html
 15. "PGMA confers 2006 Gusi Peace Prize to 15 great achievers of the world". Gov.Ph : The Official Government Portal of the Republic of the Philippines. 23 November 2006. http://www.gov.ph/index.php?option=com_content&task=view&id=5394&Itemid=2
 16. "Bleak days at Cape Grim as beef bashed". The Australian. 26 October 2009. http://www.theaustralian.com.au/news/bleak-days-at-cape-grim-as-beef-bashed/story-e6frg6ox-1225791165315
 17. Ching Hai's submission to the Garnaut Climate Change
 18. [素食 Vegan][Vegetarian Restaurant] Loving Hut 愛家國際餐飲 – 素食餐廳,有機食品,養生食品
 19. "Vegan Fast-Food Loving Hut Opens in San Francisco Centre Food Court". SF Weekly website: SFoodie blog. SF Weekly. 2010-05-03. http://blogs.sfweekly.com/foodie/2010/05/loving_hut_opens_in_the_san_fr.php
 20. "Loving Hut – International Vegan Chain Restaurant". 2010-10-27. http://suprememastertv.com/loving-hut/
 21. Amazon.com: The Supreme Master Ching Hai
 22. The Celestial Shop – The Official Online Shop for Celestial Products
 23. Supreme Master Ching Hai (1998-12-17). "Master's Words: The Quan Yin Method is an Eternal Universal Law". Supreme Master Ching Hai International Association Publishing Co Ltd. http://godsdirectcontact.us/sm21/enews/www/178/mt_0.htm
 24. "Soundless Sound – The Tone That Fills The Cosmos". Yoga International Magazine Issue 36. July, 1997. http://godsdirectcontact.us/sm21/enews/www/084/i-01.htm
 25. Supreme Master Ching Hai (2010-03-25). "Quan Yin – The Five Precepts"
 26. Chua-Eoan, Howard (1997-01-20). "The Buddhist Martha". Time Magazine. http://www.time.com/time/magazine/article/0,9171,985800,00.html

Linki zewnętrzne[edytuj]