Chirurgia dziecięca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Chirurgia dziecięca – dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem operacyjnym człowieka od pierwszych dni życia (także chirurgia prenatalna): noworodków, niemowląt, dzieci do 18 roku życia.

Chirurgia dziecięca jest podspecjalnością chirurgii związaną z odkryciem, że pokutujące całe wieki przeświadczenie, iż dziecko to „mały dorosły” jest fałszywe. Dziecko, szczególnie małe, różni się znacznie od dorosłego, zwłaszcza chwiejnością równowagi wodno-elektrolitowej oraz regulacją temperatury ciała czy innych procesów metabolicznych. Inne też są choroby (znaczną ich część stanowią wady wrodzone), z którymi styka się chirurg dziecięcy.

W Polsce chirurgia dziecięca istnieje jako specjalizacja lekarska[1], której konsultantem krajowym od 10 kwietnia 2020 jest prof. dr hab. Janusz Bohosiewicz z Kliniki Chirurgii Dziecięcej z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II w Katowicach[2].

Stowarzyszeniem naukowym zrzeszającym polskich chirurgów dziecięcych jest Polskie Towarzystwo Chirurgów Dziecięcych założone w 1965 roku[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Program specjalizacji w dziedzinie CHIRURGII DZIECIĘCEJ dla lekarzy nieposiadających odpowiedniej specjalizacji I lub II stopnia, lub tytułu specjalisty w odpowiedniej dziedzinie medycyny. Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, 2019-05-31. [dostęp 2021-05-25].
  2. Konsultanci krajowi. Ministerstwo Zdrowia. [dostęp 2021-05-25].
  3. O nas. Polskie Towarzystwo Chirurgów Dziecięcych. [dostęp 2021-05-25].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.