Chita Rivera

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Chita Rivera
Ilustracja
Imię i nazwisko

Dolores Conchita del Rivero

Data i miejsce urodzenia

23 stycznia 1933
Waszyngton, USA

Zawód

aktorka, piosenkarka, tancerka

Chita Rivera właściwie Dolores Conchita del Rivero (ur. 23 stycznia 1933 r. w Waszyngtonie) – amerykańska piosenkarka, aktorka i tancerka[1]. Najbardziej znana ze swoich ról w teatrze muzycznym. Jest pierwszą Hiszpanką i pierwszą latynoamerykanką, która w grudniu 2002 otrzymała nagrodę Kennedy Center Honors[2]. W 2009 r. Otrzymała Presidential Medal of Freedom[3].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Rivera urodziła się jako Dolores Conchita Figueroa del Rivero w Waszyngtonie. Jest córką Katherine (Anderson), urzędnika rządowego i Pedro Julio Figueroa del Rivero[4], klarnecisty i saksofonisty zespołu United States Navy Band. Jej ojciec był Portorykańczykiem, matka była pochodzenia szkocko-włoskiego[5]. Rivera miała siedem lat, gdy straciła ojca, a jej matka poszła do pracy w Pentagonie.

W 1944 r. Matka Rivery zapisała ją do Jones-Haywood School of Ballet (obecnie Jones Haywood School of Dance)[6].

Gdy miała 15 lat, nauczycielka z George Balanchine School of American Ballet odwiedzała ich studio. Rivera była jednym z dwóch studentów wybranych do przesłuchania w Nowym Jorku. Na przesłuchaniu towarzyszyła jej Doris Jones,jedna z osób, które prowadziły Szkołę Jonesa-Haywooda. Przesłuchanie Rivery zakończyło się sukcesem, została przyjęta do szkoły i otrzymała stypendium

W 2009 roku została odznaczona Medalem Wolności[1].

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

film

seriale

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Chita Rivera, [w:] Encyclopædia Britannica [online] [dostęp 2014-12-26] (ang.).
  2. "In 35 Years, Kennedy Center has Honored Only One Hispanic American…Chita Rivera", AllGov, 4 grudnia, 2012.
  3. "President Obama Names Medal of Freedom Recipients". whitehouse.gov. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-12-15)]., White House Office of the Press Secretary, 30 lipca, 2009
  4. "Chita Rivera Biography" filmreference.com, accessed October 29, 2011
  5. Sigal Ratner-Arias: Q&A: Chita Rivera reflects on life in the theater. [w:] Taiwan News [on-line]. Associated Press, 4 września 2009. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].
  6. "Website of the Jones Haywood School of Dance" joneshaywood.com

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]