Chlamydospora

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Chlamydospory Candida albicans

Chlamydospora – grubościenny zarodnik powstający ze strzępek grzybni, w wyniku wytworzenia się grubych ścian komórkowych. U różnych gatunków chlamydospory mogą tworzyć się w różny sposób np. w formie łańcuchów, pojedynczych komórek, zgrupowań[1]. Powstają głównie w wyniku rozmnażania bezpłciowego. Typowe chlamydospory są mniej więcej kuliste. Dzięki swojej budowie mogą przez jakiś czas przetrwać niesprzyjające warunki środowiska. Pełnią rolę przetrwalników. Jednym z rodzajów chlamydospor są np. teliospory[2].

W podobny sposób, jak chlamydospory powstają też oidia. Istnieją formy przejściowe między nimi. Zarówno oidia, jak i chlamydospory przez niektórych mykologów zaliczane są do zarodników. Nie są one jednak typowymi formami zarodników. Za takie należy uznać te zarodniki, które powstają wewnątrz komórek, lub na końcach specjalnie do tego celu wyspecjalizowanych strzępek[2].

Duża, okrągła chlamydospora, która po dostaniu się do płuc rośnie izotropicznie bez podziałów komórkowych to adiaspora. Ten typ chlamydospor wytwarzany jest np. przez Emmonsia crescens lub Emmonsia parva[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Z. Borecki: Nauka o chorobach roślin. ISBN 83-09-00983-6.
  2. a b Edmund Malinowski: Anatomia roślin. Warszawa: PWN, 1966.
  3. Słowniczek pojęć mykologicznych [dostęp 2019-05-30].