Chmura prywatna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Chmura prywatna (ang. private cloud) – naśladuje model dostarczania usług informatycznych obecny dla chmur publicznych, ale znajduje się w całości wewnątrz sieci korporacyjnej i służy użytkownikom konkretnej organizacji[1].

Enterprise private cloud[edytuj | edytuj kod]

Enterprise private cloud, to nic innego jak prywatna chmura danego przedsiębiorstwa, udostępniający usługi IT działom biznesowym i partnerom (spółkom zależnym itp.). Z punktu widzenia programistów najciekawszym wariantem takiej chmury jest Platform as a Service. Po pierwsze dostaje możliwość prostego tworzenia dodatkowych środowisk na żądanie. Z założenia chmura powinna być łatwa w rozbudowie i powinna pomieścić dodatkowe instancje, jeśli ich potrzebujemy. Co więcej, tworzenie środowisk powinno być zautomatyzowane, a zarządzanie nimi oddane w ręce użytkowników. Programista może zatem zażądać utworzenia nowego środowiska, czy to z jakiegoś wzorca (np. czyste środowisko z aplikacją w wersji X), czy też poprzez skopiowanie innego środowiska (potrzebuję identycznego środowiska jak Y, żeby zdiagnozować problem, który występuje tylko tam). Środowisko takie powinno zostać utworzone w czasie minut lub godzin, a nie dni czy tygodni, jak to często bywa, gdy utworzenie środowiska wymaga akceptacji przełożonych, zamówienia sprzętu i ręcznej pracy[2]. Chmura prywatna pozwala na wykorzystanie istniejących już zasobów do lepszej pracy całego IT w firmie. Dodatkowo, może być to oszczędnością pieniędzy za prąd i klimatyzację przez redukcję liczby fizycznych maszyn czy implementację wysokiej dostępności. Jest to połączenie możliwości jakie daje wirtualizacja z bardzo wygodnym sposobem zarządzania maszynami wirtualnymi. Można także zrealizować samoobsługowy portal, w którym użytkownicy na żądanie mogą sobie uruchamiać kolejne maszyny[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Przetwarzanie w chmurze. W: Andrzej Sobczak, Tomasz Kulisiewicz: Jak zacząć? Analiza rozwiązań technologicznych pomocnych przy budowie Otwartego Rządu i ponownym wykorzystaniu informacji publicznej. Ośrodek Studiów nad Cyfrowym Państwem, s. 14. [dostęp 2019-10-12].
  2. Michał Kuratczyk: Enterprise Private Clouds. LINUX, 1 marca 2010. [dostęp 2010-12-06]. (pol.).
  3. Mariusz Kędziora: Jak zbudować Private Cloud?. 8 listopada 2010. [dostęp 2010-12-06]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]