Chochoły (powieść)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Chochoły – powieść Wita Szostaka opublikowana w 2010 roku nakładem wydawnictwa Lampa i Iskra Boża[1]. W 2011 roku książka otrzymała Nagrodę Literacką im. Jerzego Żuławskiego[2].

Książka opowiada o losach wielopokoleniowej rodziny Chochołów, zamieszkującej krakowską kamienicę, nazywaną Domem. Rodzina opisana jest z perspektywy bezimiennego narratora, przedstawiciela młodego pokolenia. Utwór zawiera elementy realizmu magicznego i sagi rodzinnej[3]. Odczytywany był m.in. jako pochwała mieszczaństwa[4] czy metafora polskiego społeczeństwa[5].

Powieść wzbudziła różne reakcje krytyki. Anna Nasiłowska na łamach „Polityki” pisała, że książka ta sprawiła jej ogromną przyjemność, chwaliła utwór za godzenie polskiej i europejskiej tradycji literackiej. Wskazywała też jednak, że powieść nie zawiera żadnej diagnozy czy odniesień rzeczywistości, mimo nawiązującego do Wesela Stanisława Wyspiańskiego nazwiska głównych bohaterów[1]. Dariusz Nowacki w „Gazecie Wyborczej” chwalił pomysł powieści i zauważał, że jest w niej kilka efektownych rozwiązań (np. Kraków, w którym, jak w Wenecji, ulice są kanałami, po których mieszkańcy poruszają się łódkami i gondolami), jednak uważał, że główne metafory są niezrozumiałe, nie ma związku między historią Domu czy Chochołów a historią społeczną Polski. Wskazywał też, że utwór jest zbyt długi, brakuje mu intrygi, a motywy są powtarzalne[4]. Monika Małkowska chwaliła zamysł powieści, uważała jednak, że gubi się on w nadmiarze wątków[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Anna Nasiłowska, Recenzja książki: Wit Szostak, „Chochoły”, polityka.pl, 2010 [dostęp 2019-07-05] (pol.).
  2. LAUREACI 2011 – Nagroda Literacka im. Jerzego Żuławskiego, nagroda-zulawskiego.pl [dostęp 2019-07-05].
  3. Recenzja: „Chochoły” Wit Szostak, Onet Kultura, 13 czerwca 2011 [dostęp 2019-07-05] (pol.).
  4. a b Dariusz Nowacki, „Chochoły”, Wit Szostak. Dom i cegła, wyborcza.pl, 21 września 2010 [dostęp 2019-07-05].
  5. a b Wit Szostak napisał powieść fantasy Chochoły, rp.pl [dostęp 2019-07-05] (pol.).