Chomiec kazachski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Chomik Eversmanna)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Chomiec kazachski
Allocricetulus eversmanni[1]
(Brandt, 1859)
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Podgromada żyworodne
Infragromada łożyskowce
Rząd gryzonie
Podrząd myszokształtne
Nadrodzina myszowe
Rodzina chomikowate
Podrodzina chomiki
Rodzaj chomiec
Gatunek chomiec kazachski
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Chomiec kazachski[3], chomik Eversmanna[4] (Allocricetulus eversmanni) – gatunek gryzonia z rodziny chomikowatych[5].

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Zamieszkuje suche stepy i półpustynie, ale od czasu do czasu znajdywany jest też na polach i w okolicach siedzib ludzkich, a także, głównie w północnej części zasięgu występowania w laso-stepie. Spotkać go można na wschód od Wołgi w Rosji i Kazachstanie oraz w północnej części prowincji Xinjiang. Podano też, że występuje jeszcze dalej na północy, na Syberii w pobliżu ludzi.[2].

Populacja[edytuj | edytuj kod]

Na obszarach, gdzie występuje, jest stosunkowo powszechny. Na Uralu rozszerza swój zasięg występowania w kierunku północnym, zajmując grunty orne, przez co jest szkodnikiem[2].

Tryb życia[edytuj | edytuj kod]

A. eversmanni jest gatunkiem aktywnym nocą. Spożywa nasiona roślin dzikich i uprawnych. Regularnie zjada także mięczaki i owady. Zanotowano również, że jego pokarmem są jaszczurki, nornice, pisklęta małych ptaków oraz małe wiewiórki ziemne. Nie hibernuje, ale jego aktywność zimą jest niższa. W ciągu roku wychowuje 2-3 mioty po 4-6 młodych[2].

Zagrożenia[edytuj | edytuj kod]

Nie ma większych zagrożeń dla tych chomików[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Allocricetulus eversmanni, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c d e K. Tsytsulina, N. Formozov, B. Sheftel 2008, Allocricetulus eversmanni [w:] The IUCN Red List of Threatened Species 2016 [online], wersja 2015-4 [dostęp 2016-05-06] (ang.).
  3. W. Cichocki, A. Ważna, J. Cichocki, E. Rajska, A. Jasiński, W. Bogdanowicz: Polskie nazewnictwo ssaków świata. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2015, s. 239. ISBN 978-83-88147-15-9.
  4. Joanna Ziomek, Agata Banaszek. Chomik europejski. „Monografie Przyrodnicze”. 19, 2008. Wydawnictwo Klubu Przyrodników. ISSN 1428-6823 (pol.). 
  5. Wilson Don E. & Reeder DeeAnn M. (red.) Allocricetulus eversmanni. w: Mammal Species of the World. A Taxonomic and Geographic Reference (Wyd. 3.) [on-line]. Johns Hopkins University Press, 2005. (ang.) [dostęp 6 maja 2013]