Chomikomyszka ogoniasta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Chomikomyszka ogoniasta
Chaetodipus formosus[1]
Merriam, 1889
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Podgromada żyworodne
Infragromada łożyskowce
Rząd gryzonie
Podrząd bobrokształtne
Rodzina karłomyszowate
Rodzaj chomikomyszka
Gatunek chomikomyszka ogoniasta
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Chomikomyszka ogoniasta[3] (Chaetodipus formosus) – gatunek ssaka z rodziny karłomyszowatych występujący w zachodnich Stanach Zjednoczonych.

Biotop[edytuj]

Występuje zazwyczaj na pustynnych, skalistych terenach, wśród krzewów. Spotykany na wysokościach od -85 do 1970 m n.p.m.

Wygląd[edytuj]

Długość ciała od 7,5 do 10 cm, masa od 10,5 do 17 g. Futro szare, z białym brzuchem. Ogon mierzy 8 - 11 cm, na końcu znajduje się kępka dłuższej sierści.

Tryb życia[edytuj]

Prowadzą nocny tryb życia, mieszkają w wykopanych przez siebie norach. Agresywnie bronią półhektarowego terytorium. Żywią się głównie ziarnem, ale także owocami, liśćmi i bezkręgowcami. Wodę pobierają z pożywienia. Potrafią przenosić pokarm w workach policzkowych.

Rozmnażanie[edytuj]

Chomikomyszki ogoniaste rozmnażają się zazwyczaj raz w roku, choć jeśli warunki są sprzyjające mogą mieć także drugi miot. Okres godowy trwa od kwietnia do czerwca. Samica po miesiącu ciąży rodzi 2-7 młodych (zazwyczaj 6). Młode osiągają dojrzałość płciową po 10-12 miesiącach. Najstarszy znany osobnik dożył 5 lat.

Zagrożenia[edytuj]

Na chomikomyszki ogoniaste polują sowy, węże i drapieżne ssaki, np. lis płowy. Są także nosicielami trzech gatunków pcheł, trzech gatunków kleszczy i 10 gatunków roztoczy.

Przypisy

  1. Chaetodipus formosus, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Chaetodipus formosus. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  3. a b Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz: Polskie nazewnictwo ssaków świata. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii Polskiej Akademii Nauk, 2015, s. 297. ISBN 978-83-88147-15-9.

Bibliografia[edytuj]

  1. Chaetodipus formosus (ang.). Animal Diversity Web. [dostęp 23 maja 2010].