Chomiks

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Chomiks
Autor(zy) Artur Kurasiński
Aktualizowany zmiennie
Język polski
Rozpoczęty październik 2005
Strona internetowa http://www.chomiks.com

Chomiks (chomikowy komiks) – polski komiks internetowy w odcinkach, autorstwa Artura Kurasińskiego, ukazujący się w latach 2005-2007. Reaktywowany 23 kwietnia 2010[1]. „Chomiks” zawiera dialogi komentujące bieżące wydarzenia polityczne i społeczne w Polsce. Grafika komiksu jest minimalistyczna (brak tła, postacie chomików są pasywne i zawsze przedstawiane w niezmiennym ujęciu).

Komiks jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 2.0.

Bohaterowie komiksu[edytuj | edytuj kod]

Chomiks jest satyrą polityczną na czołowych polityków Prawa i Sprawiedliwości, ze szczególnym uwzględnieniem prezydenta RP Lecha i premiera Jarosława Kaczyńskiego. Prawie wszyscy bohaterowie zostali przedstawieni w Chomiksie pod postacią chomików.

Na podobnym pomyśle oparty był telewizyjny program satyryczny pt. Polskie Zoo, który emitowano w Telewizji Polskiej na początku lat 90. XX wieku. W tym programie, będącym cykliczną szopką polityczną, kukiełki polskich polityków miały formę różnych gatunków zwierząt. Braci Lecha i Jarosława Kaczyńskich przedstawiano właśnie pod postacią pary chomików.

Inne realne postacie, które pojawiły się w komiksie Chomiks to m.in.:

Historia[edytuj | edytuj kod]

Rozpoczęcie komiksu, według słów autora spowodowane jest z jego negatywną oceną wyniku polskich wyborów parlamentarnych w 2005 roku. Kolejne odcinki komiksu publikowane są regularnie w sieci począwszy od jesieni 2005.

We współpracy z radiem Tok FM powstają także Chomiki w wersji audio. Okresowo był on publikowany na łamach gazety NIE, na jej ostatniej stronie.

Od 7 sierpnia 2006 istnieje możliwość stworzenia własnych odcinków w dziale Generator.

10 października 2006 ukazał się pierwszy odcinek w formie krótkiego filmu. Dzień później ukazał się 300 odcinek.

6 grudnia 2006 odbyła się premiera papierowego wydania tego komiksu - albumu pt. „Chomiks.com - pierwszy łże-komiks o IV RP”. Patronat nad przedsięwzięciem objęły m.in. Gazeta.pl i Radio Tok FM.

1 listopada 2007 Artur Kurasiński ogłosił zamknięcie działalności serwisu Chomiks.

23 kwietnia 2010 autor wznowił wydawanie komiksu na oryginalnej stronie oraz w serwisie Facebook.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Odcinek Oznajmujący. 25-04-2010.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]