Chomikuj.pl

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Chomikuj.pl
hosting
Rejestracja tak
Wersje językowe polski
Miejsce w Alexa 2239[1]
[chomikuj.pl Strona internetowa]

Chomikuj.pl – strona internetowa oferująca hosting plików.

Zasady funkcjonowania[edytuj]

Na stronie umieszczane są książki, gry komputerowe, filmy, muzyka, dokumenty, gry na telefon, programy i zdjęcia. Użytkownik niezarejestrowany może tam pobierać pliki o rozmiarze nieprzekraczającym 1 MB. Ma również możliwość opłacenia każdorazowego pobrania plików. Użytkownik zarejestrowany nie ma limitu pobierania pojedynczego pliku, jednak jest ograniczony 50 MB transferu (download) tygodniowo. Limit transferu można zwiększyć poprzez podniesienie rangi konta (dodatkowy transfer do wykorzystania przez określony czas) oraz zasilając konto transferem bez limitu ważności.

Historia strony i kwestie prawne[edytuj]

Latem 2010 roku, strona chomikuj.pl zaczęła rozmowy z polskimi wydawcami książkowymi na temat ewentualnego uregulowania nieścisłości prawnych związanych z często nielegalną dystrybucją plików przez portal[2]. Od jesieni 2010 roku, właścicielem portalu została spółka FS File Solutions Limited z siedzibą w Nikozji (Cypr)[3], której strona została sprzedana przez Team Solutions. Zmiana właściciela zakończyła również negocjacje z wydawnictwami.

W lipcu 2012 roku, Polska Izba Książki pozwała chomikuj.pl, bo serwis ten przynosi w jej opinii największe straty wydawnictwom. W odpowiedzi na pozew, chomikuj.pl odpowiedział kontr-pozwem za sformułowanie „pirackie Chomikuj.pl”, umieszczone na stronie internetowej PIK[4]. 20 lutego 2013 r. zapadł wyrok w sprawie kontr-pozwu strony chomikuj.pl przeciwko Polskiej Izbie Książki; sąd oddalił pozew[5].

22 czerwca 2015, wyrokiem krakowskiego sądu administratorzy serwisu będą musieli samodzielnie kontrolować obecność treści umieszczane na swoich serwerach pod kątem ich zgodności z prawem autorskim[6][7]. Serwis zapowiedział odwołać się od wyroku[7], powołując się na ustawę o świadczeniu usług drogą elektroniczną[8].

Przypisy