Chopok

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Chopok
Chopok zimą
Chopok zimą
Państwo  Słowacja
Pasmo Niżne Tatry
Wysokość 2024 m n.p.m.
Położenie na mapie Słowacji
Mapa lokalizacyjna Słowacji
Chopok
Chopok
Ziemia 48°56′35″N 19°35′30″E/48,943056 19,591667

Chopok (2024 m n.p.m.) – szczyt w Tatrach Niżnych na Słowacji. Najczęściej uznawany za drugi pod względem wielkości, jednak według niektórych danych jest dopiero trzeci, po szczycie Štiavnica (często uznawanym za jedną z odnóg Dumbiera[1]).

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Szczyt Chopoka leży w głównym grzbiecie wododziałowym Tatr Niżnych, we wschodnim, najwyższym fragmencie ich zachodniej części, zwanej Ďumbierskimi Tatrami.

Geologia – morfologia[edytuj | edytuj kod]

Chopok jest charakterystycznym szczytem, o kształtnej (choć niewysokiej) kopule szczytowej, „usypanej” z wielkich skalnych bloków. Budują go granity typu „Dumbierskiego”, dlatego jego rzeźba jest podobna do rzeźby sąsiednich szczytów: Dumbieru i Dereszy. Ku północy opada stromymi ścianami skalnymi, porozdzielanymi licznymi filarami i żlebami, do Doliny Demianowskiej (a ściślej: do jednej z jej górnych odnóg, zwanej Luková dolina), zaś ku południu – dość stromymi, choć gładkimi i słabo rozczłonkowanymi stokami do Doliny Bystrej.

Niedaleko szczytu Chopoka znajdują się budynek i maszt przekaźnika telekomunikacyjnego oraz stacja meteorologiczna.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Pod samą kopułą szczytową wznosi się na wysokości 2000 m n.p.m. schronisko turystyczne Kamienna Chata (słow. Kamenna Chatá).

Przez Chopok (z pominięciem samej kopuły szczytowej) wiedzie czerwono znakowany, magistralny szlak turystyczny (tzw. Cesta hrdinov SNP). Z Chopoka można przejść granią na pobliskie szczyty Deresze i Dumbier. Od północy wyprowadza nań niebieski szlak z Doliny Demianowskiej, zaś od południa – żółty szlak z Trangoški w zamknięciu Doliny Bystrej.

U podnóży Chopoka znajduje się duży ośrodek narciarski Jasná podzielony na 2 części: Jasná – Chopok północ (Chopok sever) z terenami: Otupné (1142 m n.p.m.), Záhradky (1025 m n.p.m.), i Luková (1670 m n.p.m.) oraz ośrodek Chopok południe (Chopok juh) z terenami: Kosodrevina (1489 m n.p.m.) i Srdiečko (1216 m n.p.m.). Jest to największy ośrodek narciarski na Słowacji. Trasy narciarskie, o łącznej długości 45 km, obsługiwane są przez 3 koleje gondolowe, 1 kolej naziemną, 9 kolei krzesełkowych i 16 wyciągów narciarskich o łącznej przepustowości 32000 osób na godzinę.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy