Chorągiew Samarska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Chorągiew Samarska

Chorągiew Samarska ((bułg.) Самарско знаме, (ros.) Самарское знамя) – jeden z symboli zbrojonych sił Bułgarii.

Chorągiew Samarska to tricolor o rozmiarach 1,85x1,19 m z poprzecznych wstęg czerwonego, białego i niebieskiego koloru. W centrum materiału na złotym krzyżu znajduje się przedstawienie Matki Bożej oraz Cyryla i Metodego, wyszyte na podstawie rysunku sanktpetersburskiego twórcy Nikołaja Simakowa. Srebrne zakończenie masztu zostało wykonane w bizantyjskim stylu według projektu grafa Roshfora.

Płótno, wyszyte przez zakonnice Monasteru Iwerskiej Ikony Matki Bożej w Samarze, zostało podarowane bułgarskim powstańcom przez mieszkańców Samary podczas rosyjsko-tureckiej wojny pod Ploeszti 18 maja 1877 r. Delegacji z Samary przewodniczyli Efim Kożewnikow i Piotr Alabin. Flagę otrzymała chorągiew bułgarskiej milicji – trzecia rota z trzeciej drużyny. Powstańcy walczyli z nią w bitwach o Starą Zagorę, Nową Zagorę, przełęcz Szypecką oraz Szejnowo.

Po wojnie chorągiew była przechowywana w Radomirze, gdzie umarł ostatni z nią noszących Paweł Korczew. W 1881 została przewieziona do Carskiego Pałacu w Sofii (obecnie to Narodowa Galeria Sztuki), gdzie przechowywano ją do 1946 r. Obecnie sławna chorągiew Samarska jest w Narodowym Muzeum Wojennej Historii Bułgarii, w oddzielnym pomieszczeniu o specjalnych warunkach i pod wzmożoną ochroną.

Chorągiew Samarska to jedyna flaga nagrodzona Orderem za Męstwo Republiki Bułgarii, który później został przypięty do bogato ozdobionego masztu sztandaru.

Obecna flaga obwodu samarskiego, zatwierdzona w 1998 r., jest wzorowana właśnie na chorągwi Samarskiej.

11 sierpnia 2008 r. deputowany Zgromadzenia Narodowego Bułgarii Efgeni Żekow i wicemer miasta Stara Zagroda Maria Diniewa przywieźli do Samary kopię chorągwi, wykonaną przez jednego z najznakomitszych artystów Bułgarii.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Администрация Самарской области - История Самарского знамени. Samara.ru. [dostęp 2006-11-25]. (ros.).