Choreoterapia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Choreoterapia – inaczej terapia tańcem lub terapia tańcem i ruchem wykorzystująca taniec i ruch w procesie terapeutycznym.

Zgodnie ze starą szkołą (lata 70-80) reprezentowaną przez Z. Aleszko, choreoterapia obejmuje taniec, ćwiczenia muzyczno-ruchowe, improwizacje ruchowe do wybranej muzyki. Wartości lecznicze tańca, które zdecydowały o jego coraz szerszym zastosowaniu w psychoterapii, to przede wszystkim: społeczny charakter tańca, różnorodność i atrakcyjność form tanecznych oraz możliwość oddziaływania na psychikę poprzez ruch, muzykę i kontakt psychiczny z ludźmi. Obecnie zgodnie ze standardami Zachodnimi choreoterapia stanowi jedną z samodzielnych metod artepsychoterapii, stosowaną w psychiatrycznej praktyce klinicznej. Obecnie w procesie terapeutycznym istotną rolę pełni nie tyle taniec, co relacja terapeutyczna zachodząca pomiędzy uczestnikiem terapii a terapeutą.Sama terapia jest wykorzystaniem kreatywnego ruchu w procesie terapeutycznym[1].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Pędzich Z. (2014), Wprowadzenie (w:), Pędzich Z. (Red.), Psychoterapia tańcem i ruchem: teoria i praktyka. Sopot:GWP, s. 7.