Chorizo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tradycyjne chorizo

Chorizo – rodzaj tradycyjnej kiełbasy hiszpańskiej wytwarzanej z wieprzowiny przyprawianej wędzoną papryką. Produkt wyróżniający się w gastronomii hiszpańskiej dzięki silnemu i charakterystycznemu zapachowi.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Chorizo to zbiorcza nazwa kategorii hiszpańskich kiełbas, których wspólną cechą jest wykorzystanie słodkiej papryki, wędzonej i suszonej pimienton jako przyprawy głównej. Poszczególne odmiany chorizo różnią się stopniem zmielenia, wielkością (średnicą), pikantnością oraz mięsem użytej rasy świń, a także sposobem przygotowania i spożycia. Wyróżnia się między innymi:

  • chorizo sarta – chorizo surowe, dojrzewające, o średnicy około 3-5cm. Spożywane jako wędlina na surowo, a także jako ważny składnik potraw ciepłych nadający im wyrazisty, lekko paprykowy smak i zapach.
  • chorizo fresco – chorizo surowe, nienadające się do spożycia bez obróbki termicznej. Najbardziej aromatyczne ze wszystkich rodzajów, po podgrzaniu i dodaniu do potraw nadaje im niepowtarzalny aromat. Niezbędny składnik tradycyjnych hiszpańskich potraw jednogarnkowych (takich jak cocido madrileño czy fabada asturiana). Występuje w wersji dulce (łagodna) i picante (ostra).
  • chorizo iberico – chorizo suszone, przygotowywane wyłącznie z wieprzowiny pozyskanej z iberyjskiej rasy świń. Konsumowane najczęściej bez dodatków lub jako składnik tapas. Najbardziej luksusowy i pożądany produkt z kategorii chorizo.
  • chorizo vela – bardzo popularny i przystępny cenowo rodzaj chorizo. Kiełbasa grubo mielona, dość szeroka w przekroju (ok. 10 cm średnicy), w sztucznej osłonie, spożywana jako wędlina codzienna.
  • chorizo cular – produkowana wyłącznie z szynki świń iberyjskich (cerdo ibérico). Wytwarzana w rejonie Salamanki.

W USA bardziej znane są odmiany latynoamerykańskie, takie jak argentyńska, karaibska czy meksykańska, dzięki znaczącemu eksportowi do tego kraju. Istnieje również portugalska odmiana chorizo, zwana chouriço. W Meksyku chorizo używane jest powszechnie do sporządzania potrawy serwowanej na śniadanie – chorizo con huevos (hiszp. chorizo z jajkami), czyli odmiany jajecznicy z kiełbasą.

W hiszpańskim slangu chorizo oznacza złodzieja[potrzebny przypis].