Chorzeń

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Chorzeń
Dzielnica Konina
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miasto

Konin

W granicach Konina

1968

Powierzchnia

3,63 km²

Wysokość

98 m n.p.m.

Populacja (2016)
• liczba ludności


1690

Strefa numeracyjna

63

Kod pocztowy

62-510

Tablice rejestracyjne

PN

Położenie na mapie Konina
Mapa konturowa Konina, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Chorzeń”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Chorzeń”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Chorzeń”
Ziemia52°13′56″N 18°13′27″E/52,232267 18,224214

Chorzeń – położona w zachodniej części miasta dzielnica Konina.

Wieś królewska starostwa konińskiego, pod koniec XVI wieku leżała w powiecie konińskim województwa kaliskiego[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Do 1967 roku Chorzeń był wsią (sołectwem Konina) położoną przy drodze prowadzącej do Poznania. Działała w niej szkoła podstawowa i istniejąca do dziś Ochotnicza Straż Pożarna Konin-Chorzeń. W latach 50. XX w. w wyniku napływu ludności z Konina we wsi powstało wiele domów jednorodzinnych a dotychczasowy budynek szkoły stał się za mały, dlatego podjęto decyzję o budowie nowego gmachu, który otwarto w 1964 roku. W 1967 roku sołectwo zostało przyłączone do Konina. Wówczas Szkołę Podstawową w Chorzniu przemianowano na Szkołę Podstawową nr 9 w Koninie. W połowie lat 80. siedem dużych zakładów pracy z regionu konińskiego zawarło porozumienie mające na celu budowę na przyłączonych do miasta ziemiach nowego osiedla bloków mieszkalnych z mieszkaniami dla pracowników. W tym celu zarejestrowano w sądzie Międzyzakładową Spółdzielnię Mieszkaniową „Związkowiec”. Pierwszy budynek, przy ulicy Makowej 1, oddano do użytku w 1990 roku, a ostatni, przy ulicy Krokusowej 3, w 1999. Łącznie wybudowano 23 bloki mieszkalne, w których mieści się 1256 mieszkań. Budynek, w którym mieściła się szkoła podstawowa, znów stał się za mały, dlatego w 1993 roku otwarto nowy gmach, w którym do dzisiaj mieści się ta placówka. Stary budynek stał się siedzibą Szkoły Zawodowej im. Mikołaja Kopernika. W 2003 roku – 4 lata po przywróceniu gimnazjów do polskiego systemu oświaty – obok Szkoły Podstawowej nr 9 stanął gmach Gimnazjum nr 3. W 2008 roku otwarto budynek, do którego zostało przeniesione Gimnazjum Towarzystwa Salezjańkiego[2]. Przed zbudowaniem osiedla Chorzeń na potrzeby pracowników wagonowni zbudowano Osiedle Zakładowe PKP (prowizoryczne baraki położone przy przystanku Konin Zachód nadal są zamieszkiwane).

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

W Chorzniu znajdują się 3 placówki edukacyjne:

  • Przedszkole nr 16
  • Szkoła Podstawowa nr 9
  • Szkoła Podstawowa Towarzystwa Salezjańskiego

Transport[edytuj | edytuj kod]

W pobliżu Chorznia znajduje się przystanek osobowy Konin Zachód, położony na trasie międzynarodowej linii kolejowej E 20 łączącej Berlin z Moskwą. Zbudowano go, ponieważ zakładano, że powstające w latach 80. i 90. osiedle będzie znacznie większe. Tak się jednak nie stało, gdyż zmiana ustroju gospodarczego przerwała wsparcie państwa dla spółdzielni mieszkaniowych.

Przez dzielnicę, przejeżdżają linie MZK: 52, 58, 61, 64, 65, 100.

Przemysł[edytuj | edytuj kod]

Za linią kolejową Berlin – Warszawa – Moskwa znajdował się budynek Zakładu Napraw Taboru i lokomotywowni Polskich Kolei Państwowych, który w latach 90. XX wieku został zamknięty, przez co zakład stał opuszczony. Lokomotywownia obsługiwała między innymi przewozy na linii Konin – Kazimierz Biskupi. W 2011 roku został sprzedany spółce Torpol, która rozpoczęła działanie w dotąd nieużywanych budynkach.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Atlas historyczny Polski. Wielkopolska w drugiej połowie XVI wieku. Część II. Komentarz. Indeksy, Warszawa 2017, s. 243.
  2. Rys historyczny Gimnazjum Towarzystwa Salezjańskiego w Koninie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]