Przejdź do zawartości

Chow mein

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Chow mein
炒面 / chǎomiàn
danie główne
{{{alt grafiki}}}
Odmiana wegetariańska w Shillong
Kuchnia

kuchnie chińskie

Miejsce powstania

Chiny, Indie (?)

Obróbka żywności

smażenie, gotowanie

Odmiany

amerykańska, indyjska

Składniki

mąka pszenna, woda, sól, dodatki

Chow mein (chiń. upr. 炒面; chiń. trad. 炒麵; pinyin chǎomiàn) – rodzaj tradycyjnego, łatwego w przygotowaniu[1], charakterystycznego dla kuchni chińskich i indyjsko-chińskiej[1], sposobu przygotowania makaronu (klusek)[2].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Jako chow mein określa się makaron o prostym składzie (mąka pszenna, woda, sól), najczęściej przygotowywany (smażony) w woku z dodatkiem krojonych w słupki warzyw, mięsa, tofu, ryb oraz owoców morza (przede wszystkim krewetek). Ten sposób przygotowywania posiłku tożsamy jest z nazwą chow mein. Pod tą samą nazwą sprzedawany jest czysty makaron jako półprodukt. Danie to zostało spopularyzowane przez chińskich migrantów na całym świecie w XX i XXI wieku (początkowo w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych – od lat 50. XX wieku[3], a następnie w innych krajach). Uległo silnej amerykanizacji[3]. Być może pochodzi od Chińczyków mieszkających w Kalkucie[1], jednak nie ma na to jednoznacznych dowodów[3]. Nazwa wywodzi się od mandaryńskiego słowa chǎomiàn i taishańskiego chāu-mèing (pol. smażony makaron). Może to świadczyć o północnochińskim pochodzeniu dania[3].

Obecnie serwowanie dania w różnych krajach (także regionach Chin) i restauracjach jest bardzo zróżnicowane. Jako dodatki napotkać można m.in. kurczaka, kapustę[3], seler, cebulę, marchew albo kiełki fasoli mung. W USA preferuje się wołowinę w miejsce kurczaka. Chow mein bywa tam czasem podawany w bułce. Na terenie Indii makaron smażony bywa z serem panir lub jajecznicą. Na polskim rynku wzbogacany jest kurkumą dla nadania barwy i aromatu, co zwiększa jego właściwości antyoksydacyjne[2]. Doprawia się go winem ryżowym[3]. Powszechnie dostępny jest w handlu na całym świecie, w wersjach instantyzowanych[1].

Danie określane jest jako sycące i wysokokaloryczne. W składzie ma gluten. Znaczna zawartość mąki pszennej sprawia, że sto gramów klusek dostarcza niecałe 350 kcal. Makaron ten stanowi bogate źródło węglowodanów, białek i błonnika[2].

Kultura[edytuj | edytuj kod]

W 1920 noblista Sinclair Lewis wspomniał o tym posiłku w powieści Ulica Główna[2].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Magdalena Góralska, Chinatown od kuchni. Historia, smaki a tożsamość wspólnoty chińskiej w Kalkucie, „Czas Kultury” (5/2013), s. 56-57.
  2. a b c d Rafał Natorski, Chow mein – co to jest? [online], kuchnia.wp.pl, 22 kwietnia 2020 [dostęp 2022-02-11] (pol.).
  3. a b c d e f Chow mein [online], TasteAtlas (tasteatlas.com) / AtlasMedia Ltd. (EU) [dostęp 2022-02-11] (ang.).