Chris Anderson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Chris Anderson
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

9 lipca 1961
Londyn

Zawód, zajęcie

publicysta, wydawca, przedsiębiorca

Narodowość

brytyjska

Alma Mater

George Washington University

Stanowisko

redaktor naczelny „Wired”,
dyrektor generalny 3D Robotics

Chris Anderson (ur. 9 lipca 1961 w Londynie) – amerykański publicysta, wydawca i przedsiębiorca, pochodzenia brytyjskiego. Wieloletni redaktor naczelny miesięcznika „Wired”.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jest absolwentem uniwersytetów George'a Washingtona i Kalifornijskiego – Berkeley.

Od 2001 do 2012 kierował pismem „Wired” – opiniotwórczym miesięcznikiem z dziedziny nowych technologii, zjawisk we współczesnej ekonomii, marketingu. W tym czasie pismo trzykrotnie zdobywało nagrodę amerykańskiego przemysłu prasowego – National Magazine Award.

W 2006 opublikował The Long Tail: Why the Future of Business is Selling Less of More (Długi ogon. Ekonomia przyszłości – każdy konsument ma głos), gdzie dowodzi, że handel w sieci różni się fundamentalnie od tradycyjnego. Dzięki nieograniczonej przestrzeni sklepu wirtualnego, jak i niskim kosztom, zysk generowany jest tu także przez produkty niszowe. Stoi to u źródeł propagowanych przez Andersona zmian w globalnym rynku. Nadchodząca epoka to odwrót od masowej produkcji i unifikacji na rzecz różnorodności i produkcji niszowej[1]. Książka znalazła się na liście bestsellerów „New York Timesa” w kategorii literatury non-fiction[2]. Rok później tygodnik „Time” zaliczył go do grona stu największych ówcześnie myślicieli świata.

Jego książka Free. The Future of a Radical Price, wydana w 2009, wzbudziła liczne kontrowersje. To kolejna odsłona wizjonerskich tez Andersona odnośnie do przyszłości handlu. Autor przewiduje, że aby produkt bądź usługa mogła w przyszłości osiągnąć sukces, będzie musiała być darmowa. Książka odbiła się szerokim echem wśród amerykańskich środowisk mediów i biznesu, i również znalazła się na liście bestsellerów „New York Timesa”[3]. W polemikę z Andersonem wdał się sam Malcolm Gladwell[4].

W 2009 współzałożył w Kalifornii firmę 3D Robotics, zajmującą się konstrukcją i produkcją dronów. Jest jej dyrektorem generalnycm (CEO).

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Ma podwójne, brytyjsko-amerykańskie obywatelstwo. Jest żonaty i ma pięcioro dzieci. Mieszka wraz z rodziną w kalifornijskim Berkeley

Wybrane publikacje[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Chris Anderson: Prorok internetowego biznesu, GazetaPrawna.pl, 13 listopada 2010
  2. Top Ten Bests, longtail.com
  3. „New York Times” Bestseller, longtail.com
  4. Priced to Sell - Is free the future?. newyorker.com, 6 lipca 2009. [dostęp 2014-02-20].