Chris Cunningham

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Chris Cunningham (ur. 1970 w Reading) – brytyjski reżyser, specjalista od efektów specjalnych, twórca teledysków i filmów reklamowych. Debiutował jako twórca komiksów publikowanych w brytyjskim tygodniku 2000 AD.

Pod pseudonimem Chris Halls pracował przy tworzeniu efektów specjalnych do filmów: Obcy 3, Obcy: Przebudzenie i Sędzia Dredd. Tworzył modele potworów w filmach M.A.R.K. 13 Hardware i Nightbreed. Pracował również przy produkcji filmu A.I. Sztuczna inteligencja, w czasie gdy był to projekt Stanleya Kubricka.

Od połowy lat dziewięćdziesiątych tworzy teledyski. Najchętniej współpracuje z twórcami muzyki elektronicznej, takimi jak Aphex Twin i Squarepusher. Jego prace są często szokujące, na pograniczu horroru (Come to Daddy, Rubber Johnny). Współpracował także z Madonną (zrewolucjonizował jej wizerunek oraz zrealizował w 1998 roku jej teledysk „Frozen”), z Bjork (zaskakujący wideoklip - „All Is Full Of Love”). Pracował także z Placebo, Autechre, Portishead, kręcił reklamy dla wielkich domów mody Gucci oraz globalnych korporacji Sony[1].

Cunnigham planował wyreżyserować film Neuromancer na podstawie powieści Williama Gibsona, zrezygnował jednak z tego zamiaru, twierdząc, że chciałby reżyserować wyłącznie filmy oparte na własnym scenariuszu.

Cunningham jest artystą, który działa na styku filmu, sztuk wizualnych i muzyki. Prace Brytyjczyka można zobaczyć w najsłynniejszych salach ekspozycyjnych świata - Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Royal Academy of Arts w Londynie czy na weneckim Biennale[1].

Wideografia[edytuj | edytuj kod]

Filmy reklamowe[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b „Cunningham na Sacrum Profanum” (pol.). Dziennik Polski, 21 maja 2009. [dostęp 21 maja 2009].[martwy link]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]