Chris Dickerson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Chris Dickerson
Data i miejsce urodzenia 25 sierpnia 1939 r.
Montgomery w stanie Alabama, USA

Chris Dickerson (ur. 25 sierpnia 1939 r. w Montgomery w stanie Alabama[1]) – amerykański kulturysta. W 1970 roku został pierwszym afroamerykańskim laureatem tytułu AAU Mr. America.

Biogram[edytuj]

Syn adwokat Mahali Ashley Dickerson (zm. 2007) i Henry'ego Dickersona. Ma dwóch starszych braci: Johna i Alfreda. Gdy był dzieckiem, jego rodzice się rozwiedli. Kształcił się na studiach muzycznych, w związku z czym był zdolnym śpiewakiem operowym.

W sporcie kulturystycznym debiutował w roku 1965, podczas zawodów Mr. Long Beach, gdzie zajął miejsce trzecie. Rok później brał udział w profesjonalnych zawodach, Mr. Atlantic Coast, których to został całkowitym zwycięzcą. Z jego największym sukcesem wiąże się datę 1982 roku – wówczas czterdziestotrzyletni Dickerson zdobył prestiżowy tytuł federacji IFBB (International Federation of BodyBuilders) Mr. Olympia.

Uhonorowano go także tytułami:

  • Mr. California (1967),
  • Mr. USA (1968),
  • AAU Mr. America (1970),
  • Amateur NABBA Mr. Universe (1973),
  • Professional Mr. America (1974),
  • Professional NABBA Mr. Universe (1974).

Po zakończeniu kariery w branży kulturystycznej, ujawnił się jako homoseksualista[2].

Obecnie rezyduje na Florydzie, gdzie nadal trenuje, przeprowadza seminaria na uczelniach wyższych skąd koresponduje ze współcześnie działającymi zawodowo sportowcami.

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy

  1. Według niektórych źródeł, urodzony w Nowym Jorku.
  2. Chris Dickerson. w8pedia. (ang.) [dostęp 2010-06-03]