Chris Gueffroy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Chris Gueffroy
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 21 czerwca 1968 w
Pasewalk, NRD
Data i miejsce śmierci 5 lutego 1989
Berlin Wschodni, NRD
Przyczyna śmierci postrzelenie
Miejsce spoczynku Berlin Baumschulenweg
Pomnik poświęcony Chrisowi w Treptow-Köpenick

Chris Gueffroy (ur. 21 czerwca 1968 w Pasewalku[1], zm. 5 lutego 1989 w Berlinie) – uważany za ostatnią śmiertelną ofiarę Muru Berlińskiego.

W rzeczywistości Gueffroy był ostatnią osobą zastrzeloną przez niemieckie służby graniczne[2], lecz nie był ostatnią osobą, która straciła życie w trakcie ucieczki. Miesiąc później zginął w katastrofie Winfried Freudenberg[3], który próbował uciec na balonie własnej konstrukcji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Przeprowadził się wraz z matką Karin do Berlina w wieku 5 lat. W trzeciej klasie przeniósł się do szkoły sportowej SC Dynamo Berlin, gdzie trenował gimnastykę. Po ukończeniu szkoły średniej zrezygnował z kariery oficera i rozpoczął pracę jako kelner. W styczniu 1989 otrzymał wezwanie do wojska z terminem wcielenia w maju. Gueffroy postanowił uciec z przyjacielem na Zachód[1].

Śmierć[edytuj | edytuj kod]

Gueffroy wraz z przyjacielem Christianem Gaudianem próbował się przedrzeć przez zasieki z Berlina Wschodniego do Berlina Zachodniego na Britzer Allee w dzielnicy Treptow-Köpenick. Został postrzelony przez żołnierzy Armii Ludowej NRD w serce około godziny 23:40 i zmarł (oficjalnie – w drodze do szpitala, w rzeczywistości – na miejscu postrzelenia) jeszcze przed północą. W sumie oddano 21 strzałów[4]. Jego współtowarzysz przeżył, również ranny (został postrzelony w nogę) został skazany na 3 lata więzienia (został ułaskawiony we wrześniu 1989).

Żołnierze, którzy zastrzelili Chrisa otrzymali nagrody pieniężne w wysokości 150 marek NRD. Oburzenie opinii publicznej doprowadziło do odwołania przez Ericha Honeckera rozkazu strzelania do uciekinierów w dniu 3 kwietnia 1989[1].

Grób na cmentarzu Baumschuleweg.

Gueffroy został pochowany 23 lutego 1989 na cmentarzu Baumschulenweg w Treptow. Pomimo prób Stasi faktu nie udało się ukryć przed opinią publiczną. W pogrzebie uczestniczyło m.in. kilku dziennikarzy z Berlina Zachodniego[1].

Pamięć[edytuj | edytuj kod]

Po upadku muru jego matka wszczęła prawną procedurę ustalenia sprawców. Po serii procesów zostali skazani na wyroki pozbawienia wolności (część z nich w zawieszeniu). Niektóre wyroki zostały skrócone w apelacji.

21 czerwca 2003 roku (w 35 rocznicę urodzin) w pobliżu miejsca śmierci Gueffroya postawiono na nadbrzeżu kanału Britzer Verbindungskanal pomnik upamiętniający to wydarzenie. Gueffroy został również uczczony na Białych Krzyżach (die Weiße Kreuze), tablicy pamiątkowej poświęconej wszystkim śmiertelnym ofiarom muru, znajdującej się w pobliżu Reichstagu.

W hołdzie ostatniej ofierze muru 10 sierpnia 2010 (w 49 rocznicę powstania muru berlińskiego) południowa część przebiegającej obok miejsca śmierci Chrisa, Britzer Allee została przemianowana na Chris-Gueffroy-Allee[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]