Przejdź do zawartości

Chris Klein (aktor)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Chris Klein
Ilustracja
Chris Klein (2012)
Imię i nazwisko

Frederick Christopher Klein

Data i miejsce urodzenia

14 marca 1979
Hinsdale

Zawód

aktor

Współmałżonek

Laina Rose Thyfault (od 2015)

Lata aktywności

od 1999

Chris Klein, właściwie Frederick Christopher Klein[1] (ur. 14 marca 1979 w Hinsdale) − amerykański aktor filmowy, najbardziej znany z roli Chrisa „Oza” Ostreichera w serii komediowej American Pie[2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wczesne lata[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Hinsdale w stanie Illinois jako drugie z trojga dzieci nauczycielki Terese „Terri” (z domu Bergen) i inżyniera Freda Kleina[3]. Ma starszą siostrę Debbie (ur. 1978) i młodszego brata Timothy'ego (ur. 1982). Mając trzynaście lat przeprowadził się do Omaha, w stanie Nebraska. W szkole średniej Millard West High School w Millard, w stanie Nebraska, gdzie podczas gry w futbol amerykański pełnił funkcję quarterbacka i linebackera oraz występował w musicalu West Side Story jako Tony. Studiował potem teatr na Texas Christian University w Fort Worth, w stanie Teksas.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Na kinowy ekran trafił po raz pierwszy w komedii Wybory (Election, 1999) u boku Matthew Brodericka i Reese Witherspoon. Uznanie zdobył jako beztroski nastolatek Chris „Oz” Ostreicher w komedii American Pie, czyli sprawa dowCipna (American Pie, 1999), American Pie 2 (2001), oraz American Pie: Zjazd absolwentów (2012).

W 2001 otrzymał hollywoodzką nagrodę jako Gwiazdor Jutra. W melodramacie Miejsce na Ziemi (Here On Earth, 2000) pojawił się w głównej roli zmanierowanego Kelvina „Kelley'ego” Morse'a, który zakochuje się w pochodzącej z zupełnie innego niż on świata Sam (Leelee Sobieski), o czym przekonuje się jej długoletni chłopak Jasper (Josh Hartnett). W komedii romantycznej Powiedz, że to nie tak (Say It Isn't So!, 2001) zagrał postać Gilberta Noble, który odkrywa, że jego dziewczyna Jo (Heather Graham), może być jego biologiczną siostrą. Wystąpił także w sensacyjnym dramacie historyczno-wojennym Byliśmy żołnierzami (We Were Soldiers, 2002) jako porucznik Jack Geoghegan, dramacie kryminalnym Odmienne stany moralności (The United States of Leland, 2003) z Ryanem Goslingiem oraz komedii Szalony weekend (The Long Weekend, 2005) u boku Brendana Fehra.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Filmy fabularne[edytuj | edytuj kod]

Seriale telewizyjne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Personalidade: Chris Klein (EUA). InterFilmes.com. [dostęp 2018-12-14]. (port.).
  2. Chris Klein. MYmovies. [dostęp 2018-12-14]. (wł.).
  3. Chris Klein Biography (1979-). Filmreference.com. [dostęp 2018-12-14]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]