Chris Rea

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Chris Rea
Ilustracja
Imię i nazwisko

Christopher Anton Rea

Data i miejsce urodzenia

4 marca 1951
Anglia (Middlesbrough)

Instrumenty

gitara, śpiew, pianino

Gatunki

country, blues, rock

Zawód

gitarzysta, piosenkarz

Aktywność

1973-

Wydawnictwo

Jazzee Blue,
Magnet

Powiązania

David Coverdale,
David Knopfler

Zespoły
Beautiful Losers
Strona internetowa
Chris Rea, lata 80. XX w.
Santo Spirito Tour (2011)
Santo Spirito Tour (2011)

Christopher Anton „Chris” Rea (ur. 4 marca 1951 w Middlesbrough) – brytyjski gitarzysta, piosenkarz, autor tekstów. Rea sprzedał ponad 30 milionów egzemplarzy swoich płyt na całym świecie[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Początki kariery[edytuj | edytuj kod]

Chris Rea zaczynał w 1973 roku, w lokalnym zespole Magdalene. Zastąpił Davida Coverdale'a, który odszedł do Deep Purple. W 1975 roku grupa zmieniła nazwę na Beautiful Losers i wygrała krajowy konkurs talentów. Dwa lata później Rea opuścił zespół i rozpoczął karierę solową.

W 1978 roku ukazał się jego pierwszy album zatytułowany Whatever Happened to Benny Santini?, który zdobył status złotej płyty w USA. Utwór Fool (If You Think It's Over) stał się wielkim hitem za oceanem, znalazł się na dwunastym miejscu listy Billboard Hot 100 i był nominowany do nagrody Grammy w kategorii Song of the Year.

Muzyk największą popularność osiągnął w Europie na przełomie lat 80. i 90. Wtedy ukazały się albumy: Shamrock Diaries z hitem „Josephine” (dedykowanym nowo narodzonej córce Rea), On The Beach z tytułowym utworem, The Road To Hell oraz Auberge. Te 2 ostatnie osiągnęły największy sukces. Znalazły się na nich następujące przeboje: „The Road To Hell”, „I Just Wanna Be With You”, „That's What They Always Say”, „Texas”, „Auberge”, „And You My Love”, czy „Looking For The Summer”.

Życie rodzinne[edytuj | edytuj kod]

Rea jest synem Camillo (zm. w grudniu 2010) i Winifred (zm. we wrześniu 1983). Jego matka była Irlandką, a ojciec włoskim imigrantem przybyłym na Wyspy Brytyjskie po II wojnie światowej. Rea ma dwóch braci: Nicka i Mike'a oraz cztery siostry: Catherinę, Geraldinę, Paulę i Camillę. Jego żoną jest Joan, z którą ma dwie córki: Josephine (ur. 16 września 1983) i Julię (ur. 18 marca 1989). Obecnie zamieszkuje w Buckinghamshire.

Nazwisko „Rea” było dobrze znane lokalnej społeczności, dzięki sieci lodziarni „Rea's Ice-cream”, należącej do ojca artysty. W późniejszych latach sieć upadła z wyjątkiem jednego sklepu prowadzonego przez Camillo. Odtwarzał on tam ciągle muzykę swojego syna.

Problemy ze zdrowiem[edytuj | edytuj kod]

Chris Rea od 1994 zmagał się z różnorodnymi problemami ze zdrowiem, co rozpoczęło się od wrzodów żołądka, rok później chorował na zapalenie otrzewnej. W 2000 zdiagnozowano u niego raka trzustki. Niezbędna była operacja, podczas której wycięto mu trzustkę, dwunastnicę i pęcherzyk żółciowy. W 2016 roku artysta przeszedł udar, a pod koniec 2017 roku zemdlał na scenie podczas koncertu w New Theatre w Oxfordzie, wskutek czego reszta koncertów na jego trasie została odwołana.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

Kompilacje[edytuj | edytuj kod]

Albumy koncertowe[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zarchiwizowana kopia. [dostęp 2007-06-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-12-06)].
  2. Złote płyty CD przyznane w 1998 roku, ZPAV [dostęp 2020-06-08].
  3. Złote płyty CD przyznane w 2011 roku, ZPAV [dostęp 2020-06-08].
  4. Złote płyty CD przyznane w 1997 roku, ZPAV [dostęp 2020-06-08].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]