Chris Redfield

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Chris Redfield
Postać z Resident Evil
ilustracja
Pierwsze wystąpienie Resident Evil
Twórca Shinji Mikami
Grany przez MC: Reuben Langdon (C:V, RE5)
Dubbing Scott McCulloch (RE)
Michael Filipowich (REC:V)
Joe Whyte (REmake)
Roger Craig Smith (RE5, RE:DC, MvC3, RE:M3D, RE:R)
Wersja japońska
Hiroki Tōchi (MvC3)

Chris Redfield (クリス・レッドフィールド, Kurisu Reddofīrudo) – fikcyjna postać z serii gier pt. Resident Evil. Pojawił się w 7 grach w tej serii (oficjalnie pojawi się również w dwóch kolejnych częściach i grze Marvel vs. Capcom) i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i popularnych bohaterów marki Resident Evil. Jego główną partnerką w grach jest Jill Valentine, z którą wystąpił w 4 częściach.

Gry[edytuj | edytuj kod]

 • Resident Evil i REmake

Jeden z dwóch grywalnych bohaterów. Chris jest jednym z członków grupy S.T.A.R.S., który ze swoją grupą wyrusza w góry Arklay w poszukiwaniu zaginionej grupy Bravo. Ich drużyna zostaje zaatakowana przez potwory, przez co zmuszeni są uciekać do pobliskiej posiadłości – uciec udało się tylko Chrisowi, Jill i Albertowi Weskerowi. Na własną rękę odszukuje ocalałych członków Bravo. W zakończeniu gry udaje mu się uratować siebie, Jill i Rebeccę, oficjalnie zostaje także ocalony Barry Burton ze scenariusza Jill.

Jego scenariusz jest sporo trudniejszy od scenariusza Jill, głównie pod względem mniejszej ilości slotów w ekwipunku. Może za to przyjąć więcej obrażeń od przeciwników.

 • Resident Evil 2

Chris nie pełni ważnej ani kanonicznej roli w Resident Evil 2, jest tylko dodatkową postacią w bonusowym trybie Extreme Battle. Oprócz lepszego arsenału broni od reszty bohaterów tego trybu, Chris nie wyróżnia się niczym szczególnym.

 • Resident Evil Code: Veronica

Chris Redfield to jeden z głównych bohaterów tej części, którym jednak gracz steruje dopiero w drugiej połowie gry. Podczas gdy Claire – jego siostra – wyrusza na poszukiwania brata, zostaje złapana przez ludzi Umbrelli i przewieziona na wyspę Rockford, z której udaje jej się uciec. Nieszczęśliwym zbiegiem okoliczności trafia na Antarktydę, a nieświadomy tego faktu Chris wyrusza po nią na wyspę Rockford. Gdy zdaje sobie sprawę że jego siostry tu nie ma, wyrusza po nią na Antarktydę. W zakończeniu udaje mu się z siostrą uciec, obiecując, że zrobi wszystko by zniszczyć Umbrellę.

 • Resident Evil: The Umbrella Chronicles

The Umbrella Chronicles to nowe, skrótowe opowiedzenie historii z pierwszej części (bazującym na REmake'u), w którym Chris odgrywa dokładnie tę samą rolę. W ostatnim scenariuszu jednak, odgrywającym się po wydarzeniach z Code: Veronica, razem z Jill Valentine wyrusza do ukrytej siedziby Umbrelli w Rosji, by ostatecznie pokonać tę organizację. Ich misja kończy się powodzeniem i siedziba zostaje zniszczona.

 • Resident Evil 5

W części piątej, Chris Redfield jest głównym bohaterem, którym steruje się przez całą rozgrywkę. Po wydarzeniach z poprzednich części, Chris zostaje członkiem BSAA (Bio-terrorism Security Assessment Alliance) – specjalnej jednostki walczącej z bio-terroryzmem na świecie. Partneruje mu tym razem nie Jill Valentine, a Sheva Alomar – również należąca do BSAA. Wyrusza do małej wioski w Afryce (fikcyjne Kijuju), w którym zarażeni wirusem mieszkańcy zaczynają atakować Chrisa i Shevę. Szybko odkrywa, że za wszystkim stoi Albert Wesker – mężczyzna, z którym należał do S.T.A.R.S. W zakończeniu udaje się mu i Shevie pokonać zmutowanego Weskera, dzięki czemu całe zło Umbrelli zostaje pokonane.

Ekwipunek Chrisa nie różni się niczym od ekwipunku Shevy, jak również postacie nie różnią się ilością otrzymywanych obrażeń.

 • Resident Evil: The Darkside Chronicles

Drugi scenariusz The Darkside Chronicles jest nowym, skrótowym opowiedzeniem fabuły z Code: Veronica. Chris odgrywa w nim dokładnie tę samą rolę.

 • Marvel vs. Capcom 3: Fate of Two Worlds

Chris pojawia się jako postać z uniwersum Capcomu w trzeciej części gry Marvel vs. Capcom. Został wykorzystany jego design z części piątej Resident Evil (kostium BSAA).

 • Resident Evil: Revelations

W najnowszej części, której premiera zapowiedziana jest na rok 2012, Chris Redfield powraca jako jeden z głównych bohaterów. Drugą bohaterką jest Jill Valentine. O szczegółach fabuły i jego roli w grze, jeszcze nic nie wiadomo.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • W oryginalnym Resident Evil, Chris rozpoczyna rozgrywkę bez żadnej broni palnej – dopiero później znajduje pistolet Jill. W REmake'u natomiast Chris ma swój własny pistolet od początku gry.
 • Wizerunek Chrisa Redfielda z Resident Evil 5 stał się obiektem żartów wielu, którzy mówią, iż mięśnie Chrisa są wynikiem zażywania sterydów. Jednakże w The Art of Resident Evil 5 opisano, że Chris poddał się specjalnemu treningowi, by być w stanie stawić czoła Albertowi Weskerowi.
 • W grach Chrisowi partnerowały same kobiety (Jill Valentine, Rebecca Chambers, Claire Redfield i Sheva Alomar).
 • Aktor, który zagrał Chrisa w intrze pierwszej części Resident Evil, znany jest pod pseudonimem "Charlie".