Chris Terheș

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Chris Terheș
Data i miejsce urodzenia

4 grudnia 1978
Zalău

Zawód, zajęcie

duchowny greckokatolicki, polityk

Chris Terheș, właśc. Cristian-Vasile Terheş (ur. 4 grudnia 1978 w Zalău) – rumuński duchowny greckokatolicki, komentator i polityk, poseł do Parlamentu Europejskiego IX kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiował teologię na Uniwersytecie Babeș-Bolyai w Klużu-Napoce. Wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie kształcił się w zakresie dziennikarstwa w Fullerton College i komunikacji w Santiago Canyon College. Osiedlił się w Irvine w Kalifornii[1]. Został duchownym greckokatolickiego Kościoła Rumuńskiego Zjednoczonego z Rzymem, podporządkowanym eparchii Oradea Mare, pracując w hrabstwie Orange[1]. Zawodowo związany również z sektorem prywatnym jako analityk biznesowy[2].

Założyciel i przewodniczący Romanian Community Coalition, którą przedstawiał jako największą rumuńską organizację w Stanach Zjednoczonych. Według ustaleń mediów organizacja została zarejestrowana w domu duchownego i nie posiadała żadnych członków[3][4]. Chris Terheș oświadczył później, że koalicja opierała się na około 3 tysiącach członków wspierających[3].

Zaangażował się także w działalność polityczną, początkowo działał przeciwko Partii Socjaldemokratycznej, oskarżając jej działaczy o korupcję. Zyskał rozpoznawalność, gdy w 2012 w trakcie kampanii przed referendum dotyczącym odwołania Traiana Băsescu lobbował w Kongresie Stanów Zjednoczonych na rzecz zwalczanego przez socjaldemokratów prezydenta. W 2014 działał na rzecz uniemożliwienia wyboru Victora Ponty w wyborach prezydenckich[1][3].

Po 2016 stał się regularnym komentatorem stacji Antena 3 i România TV[1][4]. Stał się wówczas zwolennikiem rządzącej Partii Socjaldemokratycznej[1][3], a w swoich publicznych wypowiedziach opowiadał się m.in. za zawieszeniem prezydenta Klausa Iohannisa[4][5]. W 2019 otrzymał mandatowe czwarte miejsce na liście socjaldemokratów w wyborach europejskich, po jego przyjęciu został zawieszony w wykonywaniu obowiązków kapłańskich[1]. W wyniku głosowania z maja 2019 uzyskał mandat posła do Parlamentu Europejskiego IX kadencji[6].

W maju 2020 ogłosił przejście z Partii Socjaldemokratycznej do Narodowo-Chłopskiej Partii Chrześcijańsko-Demokratycznej, a także dołączenie do grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]