Chris Watson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Chris Watson
Ilustracja
Pełne imię i nazwisko

John Christian Watson

Data i miejsce urodzenia

9 kwietnia 1867
Valparaíso

Data i miejsce śmierci

18 listopada 1941
Sydney

Premier Australii
Okres

od 27 kwietnia 1904
do 18 sierpnia 1904

Przynależność polityczna

Australijska Partia Pracy

Poprzednik

Alfred Deakin

Następca

George Reid

podpis

John Christian „Chris” Watson (ur. 9 kwietnia 1867 w Valparaíso w Chile, zm. 18 listopada 1941 w Sydney) – australijski polityk, 3. premier Australii, pierwsza osoba sprawująca ten urząd pochodząca z Partii Pracy.

Dzieciństwo spędził w Oamaru na Nowej Zelandii, w wieku 13 lat przeniósł się do Sydney. Pracował jako pomocnik drukarski i drukarz, był aktywnym członkiem związków zawodowych, w 1891 był jednym z założycieli australijskiej Partii Pracy.

W 1901 został wybrany do pierwszego parlamentu federalnego Australii, w 1904 po rezygnacji Alfreda Deakina został szefem rządu, pierwszym z ramienia partii laburzystowskiej, i jak do tej pory najmłodszym premierem Australii – miał wówczas 37 lat. Stanowisko to piastował niecały rok, złożył dymisję po tym jak wiele z proponowanych przez niego ustaw zostało odrzuconych przez parlament.

Z powodu złego stanu zdrowia jego żony, Watson wycofał się z polityki federalnej w 1910 w wieku zaledwie 42 lat, pozostał jednak aktywnym członkiem partii laburzystowskiej.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]