Christ's College

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Christ's College

Christ's College - jeden z koledżów stanowiących część Uniwersytetu w Cambridge.

Historia[edytuj]

College powstał w roku 1437 z inicjatywy Williama Byngham, księdza z Londynu, w celu kształcenie nauczycieli. Początkowo określany był jako God's House (pol. Domu Bożego). W roku 1446 college otrzymał od Henryka V Królewską Licencję. God's House przeniesiono wówczas w inne miejsce, gdyż na jego dotychczasowym miejscu powstały nowy college znany jako King’s College. Christ's College znajduje się w obecnym miejscu od roku 1448. W tym samym roku otrzymał drugą Licencję Królewską, która uważana jest za oficjalny dokument założenia koledźu.

W roku 1505 Lady Margaret Beaufort, matka króla Henryka VII, za namową swojego spowiednika, biskupa Johna Fishera, przekazała fundusze na rozbudowę God's House. W tym czasie przemianowano God's House na Christ's College a Lady Margaret jest uważana za fundatorkę Christ's College. W czasach Reformacji Christ's College był jednym z koledżów głoszących idee purytańskie. W roku 1625 przyjęto na studia Johna Miltona, który był zagorzałym zwolennikiem idei purytańskich.

Czasy współczesne[edytuj]

Na Christ's College studiuje około 600 studentów. Szkoła ma renomę uczelni, której studenci dobrze zdają egzaminy. W latach 1980 -2000 Christ's College był, według Tabeli Tomkinsa najlepszym koledżem Uniwersytetu w Cambridge[1].

Sławni absolwenci Christ's College[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]