Christian Fouchet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Christian Fouchet (ur. 17 listopada 1911, Saint-Germain-en-Laye11 sierpnia 1974 w Genewie) – francuski polityk i dyplomata, ambasador Francji w Danii, pierwszy przedstawiciel Rządu Tymczasowego Republiki Francuskiej przy Polskim Komitecie Wyzwolenia Narodowego, otrzymał na bońskim spotkaniu szefów krajów szóstki, misję przygotowania projektu statutu politycznego „Unii narodów europejskich”.

Zespół, którym kierował francuski dyplomata, bez powodzenia, dwukrotnie próbował przekonać państwa członkowskie do swych propozycji. Niepowodzenia te były jednak tak trwałe, że w Paryżu, 17 kwietnia 1962 podjęto decyzję o zawieszeniu rokowań. Mimo tego, opracowania komisji Foucheta nie były tak całkowicie bezowocne, bowiem w przyszłości do nich powrócono; tymczasem otrzymały nazwę I i II planu Foucheta.

W I planie z 2 listopada 1961 r. pojawił się projekt traktatu założycielskiego Unii Europejskiej. Plan zakładał powstanie wspólnej polityki zagranicznej i obronnej oraz ścisłą współpracę na obszarze nauki i kultury. Według planu Komisja Europejska nie powinna mieć charakteru instytucji supranacjonalnej. Powinna ona raczej składać się z wysokich urzędników spraw zagranicznych państw członkowskich.

18 stycznia 1962 roku zaprezentowano tzw. drugi plan Foucheta, który w odróżnieniu od pierwszego dokumentu starał się ograniczyć współpracę na płaszczyźnie czysto międzyrządowej.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]