Christian Frederik Hansen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Christian Frederik Hansen
Siedziba kopenhaskiego sądu miejskiego z inskrypcją Med lov skal man land bygge ("Państwo buduje się na prawie"). Przed sądem: budka z hot-dogami

Christian Frederik Hansen, architekt duński, (ur. 29 lutego 1756 w Kopenhadze, zm. 10 lipca 1845 w Kopenhadze ). Sławę zyskał jako główny przedstawiciel klasycyzmu w architekturze Danii. Zbudował gmachy rządowe, kościół NMP w Kopenhadze, ratusz. Kierował odbudową zamku Christiansborg w Kopenhadze.

Urodził się w Kopenhadze w ubogim gospodarstwie domowym w rodzinie szewca Matthiasa Hansena i jego żony Anny Marii, która była niańka dla księcia Chrystiana VII. Był najmłodszym synem w rodzinie Hansen i nie było zbyt wiele pieniędzy na jego wychowanie i wykształcenie. Jego rodzice wysłali go na treningi w biznesie. Jego matka przebywając na dworze królewskim znała wiele wpływowych osób, które wspierały młodego Christiana Frederika w jego edukacji i szkoleniach.

Został przewieziony do szkolenia jako murarz, a jednocześnie uczęszczał na zajęcia w Akademii Sztuk Pięknych począwszy od 1766 roku. Studiował w Akademii u architekta Caspara Frederika Harsdorffa i prawdopodobnie również otrzymał kilka szkoleń u Nicolasa-Henriego Jardina. Zdobył mały medalion srebrny w 1772-1773 Akademii kopenhaskiej, duży medalion srebrny otrzymał w 1774-1775. Największym osiągnięciem był duży medalion złoty w 1779 roku. Od r. 1804 profesor Akademii kopenhaskiej. Został mianowany tytularnym profesorem Akademii w 1791 roku. W 1792 roku ożenił się z Anne Małgorzata Rahbek.

Wkrótce potem został mianowany na stanowisko Regionalnego Architekta księstwa Szlezwik i Holsztyn z siedzibą w Altona. Funkcję tę pełnił od 24 listopada 1784 do przejścia na emeryturę w dniu 31 października 1844 roku.


Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. "Wielka Ilustrowana Encyklopedia Powszechna Gutenberga"
  2. tekst tłumaczony z wikipedii angielskiej