Christiane Vulpius

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Johann Wolfgang von Goethe: Christiane Vulpius

Christiane von Goethe (właściwie Johanna Christiana Sophie von Goethe z domu Vulpius; ur. 1 czerwca 1765 w Weimarze, zm. 5 czerwca 1816 tamże) - małżonka Goethego od 1806.

Życiorys[edytuj]

Ojciec, zatrudniony jako archiwista, pochodził z rodziny od pokoleń inteligenckiej, jednak studiów prawniczych nie ukończył. Natomiast matka wywodziła się z rodziny rzemieślniczej.
Rodzina żyła w trudnych warunkach materialnych, zwłaszcza że ojciec stracił pracę, jednak starał się umożliwić najstarszemu synowi studia wyższe. W takich okolicznościach Christiane była zmuszona podjąć pracę jako modystka w wytwórni kapeluszy.

W związku z różnymi czynnościami urzędowymi Goethe znał położenie tej rodziny. 1788 poznał Christiane Vulpius w parku, gdy zagadnęła go, prosząc o pomoc dla swego brata. Również później często mu pomagał. Jego późniejszy szwagier był w Niemczech dosyć znanym pisarzem popularnych powieści.

Szybko się pokochali, Christiane zamieszkała u Goethego, a już po roku urodziło się pierwsze dziecko, syn August. Następne czworo dzieci zmarło wkrótce po urodzeniu. Szczęśliwe życie rodzinne i miłosne w tym nieformalnym związku pobudzało twórczość Goethego, powstałe wtedy utwory, poświęcone Christiane, są zaliczane do najbardziej namiętnych (i erotycznych) w jego twórczości. Jednak środowisko w Weimarze nie uznawało takiego nieformalnego związku, wobec czego Christiane była ignorowana w towarzystwie wyższych sfer. Dopiero po zawarciu małżeństwa 19 października 1806 w kościele Jakobskirche, gdy Weimar był zajęty przez wojska napoleońskie, udało się Goethemu, dzięki uprzejmości Johanny Schopenhauer, matki znanego filozofa Arthura Schopenhauera, wprowadzić Christiane do towarzystwa.

Jak wynika z korespondecji Goethego z Christiane[1], była ona, chociaż niewykształcona, kobietą rozumną i rozsądną. Radosna, praktyczna i energiczna z powodzeniem prowadziła obszerny dom Goethego i potrafiła z skutecznie załatwiać sprawy urzędowe. Interesowała się teatrem. Wykazywała wyczucie estetyczne, spostrzegawczość analityczną. Te cechy jej usposobienia pozostawały dla wielu ukryte, nawet dla bliskich znajomych.

Zmarła po ciężkiej chorobie nerek. Pochowana na cmentarzu Jacobsfriedhof w Weimarze. Jej mąż nie był obecny na pogrzebie.

Przypisy

  1. Eckart Kleßmann: Christiane – Goethes Geliebte und Gefährtin. Fischer Taschenbuch Verlag, Frankfurt am Main, ISBN 3-596-11886-7 (niem.)